Babské rady


Babské rady

Babské rady

 

Nastal podzim se vším, co s sebou přináší. A s tím souvisí i naše podzimní boje se zdravím. Jsme nachlazení a hledáme kapesníky, kýcháme a kašleme, pálí nás oči a máme teploty, je dost možné, že se o nás pokouší chřipka.

Máme několik možností, jak zareagovat. Buď si zajít k lékaři a tam i několik hodin čekat a dostat nemoci, které jsme zatím nechytili nebo se zastavit do lékárny, kde však všechny léky budeme muset platit sami.

Anebo to zkusme jinak. Pojďme blíže k přírodě a buďme pro sebe i pro své tělo co nejblíže k přírodě a nezatěžujme ho zbytečnou dávkou chemie, která se v lécích nachází. Obraťme se na bylinky. Buď je můžeme koupit v lékárně, nebo jsme si je v létě stihli nasbírat nebo vypěstovat.

První pomocí na nachlazení je citron, zázvor a med s mátou. Zvlášť zázvor se těší čím dál větší pozornosti – je štiplavý a má všestranné využití. Jeho oddenek se hodí jako první pomoc při nachlazení či při prvním stadiu chřipky, a to buď ve formě čaje nebo ve formě dobrých kandovaných kostiček, které pojídáme místo zákusku. Dá se koupit v dobré zdravé výživě a má dezinfekční, antibakteriální i protivirové účinky, zahřívá tělo i ducha a pomáhá nám s odkašláváním, jakož i uvolní hleny. Pokud jste gravidní, pak se dává jen v malém množství a účinkuje i proti těhotenským nevolnostem. Pokud jste ve vyšším stadiu gravidity, pak byste se mu měly vyhýbat, protože způsobí silné prokrvení dělohy a mohl by tak způsobit nechtěný potrat.


Chcete si doma připravit lahodný mok? Pak si přichystejme oddenek zázvory, který nastrouháte do konvičky a dáte k němu několik květů sušeného heřmánku, to vám sníží horečku, uleví odpálení sliznice a také od bolesti hlavy a kloubů. Je dobré čaj pít co nejteplejší. Nechte jej luhovat, scedit a popíjejte po malých doušcích. Velmi důležitou částí tohoto moku je kvalitní český včelí med. Nechejte své tělo řádně vypotit pod peřinou, a pokud nemáte rádi zázvor, můžete si dát lahodný lipový čas, který může být z vlastních zásob. Sbírejte lípu srdčitou nebo velkolistou, ostatní druhy raději nesbírejte, nemají takovou účinnost. Opět jej pijte co nejvíce horký a nezapomeňte na kvalitní český med. Lípa vám pomůže utišit kašel a snáze se vám bude vykašlávat.

Stejné či podobné účinky pak nalezneme u dalších českých bylinek, jakou je mateřídouška nebo bez černý. Tyto byliny můžete využít v podobě jedno druhového čaje nebo ve směsích a působí jak při nachlazení, tak při kašli i horečku. Černý bez podpoří pocení, uvolní dýchací cesty a má i močopudné, protizánětlivé účinky a pomůže při bolestech páteře a nervů.Babské rady
Komentujte jako první

Zanechte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zobrazována


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..