Co je atopie?

Co je atopie?

Co je atopie?

Toto chronické onemocnění může potrápit kohokoliv bez rozdílu věku či pohlaví. Přestože je atopie neinfekční, dokáže nám značně znepříjemňovat život.

  • Pro toto onemocnění je charakteristické, že pokožka obličeje i celého těla je neustále suchá, velmi citlivá a nepříjemně svědivá.

Každý, kdo atopickým ekzémem trpí je ochoten vyzkoušet všechno, co by ho tohoto velice nepříjemného problému zbavilo.

Atopie a genetika

Atopický ekzém má většinou genetickou predispozici. Asi u 60% nemocných se často zjistí, že už stejnými či podobnými obtížemi trpěl někdo z rodiny, ať už z té současné či v minulosti u předků.

Fáze atopie

Atopie má 3 základní fáze (formy). Postihuje totiž kojeneckou, dětskou a dospělou pokožku. Někteří jedinci si projdou všemi 3 fázemi, ti ostatní jsou ekzémem postiženi až v dospělosti. Problémy s atopií se většinou s věkem zlepšují, ale není tomu tak u každého. Navíc neexistuje žádná jistota, že se potíže nemohou naopak zhoršit.


Vhodná péče

U jedinců, jejichž pokožka je postižena atopickým ekzémem, dochází k rychlejší ztrátě vody ze svrchní vrstvy, neboť má o hodně nižší obsah lipidů.

To nejdůležitější je kůži pravidelně mazat. Dalším a velice zásadním faktorem, který má vliv na úspěšnou léčbu je zajištění hypoalergenního prostředí.

Čeho se zbavit?

  • Koberce
  • Závěsy
  • Polštářky
  • Dečky

V zásadě je nutné, aby byla domácnost atopika zbavena veškerých předmětů, na kterých se zachytává prach. Rovněž by se tito lidé měli vyhýbat jakémukoliv prašnému prostředí, stejně jako kosmetickým produktům, které by je dráždily.

Poznámka: mějte na paměti, že člověk postižený atopickým ekzémem musí své obydlí pravidelně a důkladně větrat, vyhýbat se pobytu v zakouřených prostorech a jakkoliv znečistěnému vzduchu.

 Komentujte jako první

Zanechte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zobrazována


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..