Co je číslo VIN a proč je tak důležité?

Každý automobil dostane po narození své rodné číslo. Jmenuje se VIN a pod touto zkratkou se ukrývá anglický název Vehicle identification number, tedy v překladu jde o identifikační číslo vozidla. K čemu nám toto číslo vlastně je?

Číslo VIN není platné jen pro danou automobilku či pro daný stát. Je unikátní a mezinárodně platné. Ve výrobě se vyrazí obvykle přímo do karoserie vozidla. Jde o jakousi DNA každého automobilu, které může být kdekoliv ve světě tímto číslem identifikováno. Právě díky VIN identifikátoru tak může existovat třeba speciální databáze historie vozidel a jeho specifikací, kterou najdete na webové stránce Checkcardna.com.

VIN se razí na karoserii obvykle po finálním nanesení povrchové úpravy karoserie, tedy po pozinkování plechů a jejich lakování. Kódy jsou přidělovány výrobcům automobilů vždy na rok dopředu z centrální databáze a ti pak VIN razí na karoserie nově vyrobených vozů. S VIN se někdy setkáme i na sklech vozidel, či jinde na automobilu. Tam se dodávají dodatečně při montování bezpečnostních prvků proti krádeži a dodává je tam dodatečně firma při jejich instalaci.


Kód VIN má striktně povinnou část, a pak část nepovinnou

První znak označuje písmeny region (světadíl, kontinent) kde bylo auto vyrobeno, druhé (až třetí) konkrétní stát. Na pozicích čtyři až devět se pak nachází VDS, tedy popisný kód vozidla (Vehicle Descriptor Section). Ten označuje model konkrétního vozidla a volí si jej přímo výrobce. Deváté číslo je speciální kontrolní číslicí, pomocí které je možné zjistit neplatné VIN. Jedinečným číslem ve VIN kódu je číslo na pozici 10 až 17. Jde o tzv. VIS (Vehicle Identifier Section). Právě on identifikuje konkrétní vozidlo, díky kterému jej najdete i v databázi Myfreevin.com/cz/. V Severní Americe jsou některá čísla VIN kódu daná striktněji než ve světě, ale obecně platí, že jde pořád o mezinárodně platné jedinečné identifikační číslo vozidla.

K čemu nám tedy VIN je?

  • Ukradli vám automobil? Rozhodně VIN číslo vašeho vozidla sdělte Policii ČR, nebo zahraniční policii, pokud došlo k odcizení vašeho vozidla v zahraničí.
  • Kupujete automobil? Ověřte si jeho historii ve free databázích, které jsme zmínili.
  • Též si prověřte, jestli VIN vozidla skutečně odpovídá VIN v technickém průkazu vozidla. Vhodné je zkontrolovat i majitele vozidla, abyste nekoupili vůz od konkrétního člověka, přitom vozidlo je pořád ve vlastnictví leasingové společnosti.
  • Díky VIN kódu si dokážete ověřit i historii vozidla. Zejména počet najetých kilometrů. Srovnat totiž lze stav tachometru a záznamy z STK kontrol.

Věnovat pozornost VIN kódu se skutečně vyplatí. Přístup do free databází má každý z nás.
Komentujte jako první

Zanechte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zobrazována


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..