Co je lepek?


Co je lepek?
Co je lepek?

Lepek neboli gluten, je směs bílkovin, která se přirozeně objevuje v některých druzích obilovin. Tyto obiloviny jsou pšenice, ječmen a žito.

Nejvíce lepku obsahuje již jmenovaná pšenice a jde až o 80 %. V dnešní době se setkáváme s dvěma názory ohledně škodlivosti lepku.

  1. Lepek je škodlivý a lidé by jej neměli konzumovat a nebo pouze v malých dávkách – některé studie tvrdí, že zvýšená spotřeba potravin, které obsahují lepek nepůsobí dobře a na naše zdraví. Lídé kteří jedí lepek mají potíže například s nadváhou a zažívacími otížemi. Je však potřeba si uvědomit, kolik potravin s obsahem lepku ze den sníme.
  2. Lepku jako takového se obávat nemusíme, pokud na něj nemáme alergii. Čím více je lepku v mouce obsaženo, tím je kvalitnější a výrobky z ní jsou nadýchanější a chutněší.

Alergie na lepek a celiakie

Co je lepek?Někteří lidé lepek nesmí konzumovat, protože trpí alergií, nebo dokonce celiakií. Rozdíly mezi alergií a ceůiakií jsou tyto:


  • Příznaky: příznaky alergie jsou rozdílné od příznaků celiakie. Při alergii pociťuje postižený svědění v krku, bolest v žalidku až zvracení, nadýmání, rýma, dušnost a exém. Celiatik má příznaky jiné, jde například o větší kazivost zubů, průjem, poruchu vstřebávání živin, únavu a chudokrevnost.
  • Nástup příznaků: u alegika je nástup příznaků velice rychlý, většinou do pár minut. U celiatika je tomu opačně, přízkaky se objevují až v řádu hodin nebo dnů po požití lepku.
  • Léčba: alergik se léčí na alergoligii, celiatik zase na gastroenterologii.
  • Trvání: alergie na lepek může být pouze dočasná, ale celiakie trvá celý život.
  • Vyléčitelnost: pomocí a vakcinace lze alergii na lepek odstarnit, ale celiakii léčit bohužel nelze.

Alergici a hlavně celiatici drží speciání dietu a nesmí konzumovat potraviny s obsahem lepku. V dnešní době je naštěstí už větší výběr bezlepkových potravin.

 

 Komentujte jako první

Zanechte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zobrazována


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..