Co je vodnice?


Co je vodnice?
Co je vodnice?

Vodnice (brukev řepák), je rostlina, která se pěstuje kvůli kulovitým bulvám bílé barvy. Konzumuje se jako jiná zelenina, často i s listy. V Evropě má její pěstování dlouhou tradici, dříve zastávala podobnou roli jako brambory, které jí v této roli nahradily.

Vodnice má sice bílé bulvy, avšak části, které byly v zemi, jsou načervenalé, nafialovělé či nazelenalé, uvnitř jsou však bílé celé.

Tato nenáročná dvouletka připomíná svým vzhledem ředkvičku. Chuťově je podobná nepálivým ředkvičkám a kedlubně. Konzumovat jí můžete syrovou i tepelně upravenou. Bulvy se liší velikostí, dle odrůdy a také doby růstu. Ty, které jsou určené k přímé konzumaci do našich kuchyní, jsou velké asi 5 – 15 cm, oproti tomu bulva, která je určena ke krmení může mít až 1 kilogram.

Vodnice je velmi bohatá na vodu (zhruba kolem 90%) a vlákninu. Naopak má minimální množství kalorií, takže je skvělá pro jedince, kteří mají problémy s nadváhou a chtěli by nějaké to kilo shodit.


Jaké má účinky?

  • antibakteriální (díky obsahu sirné silice)
  • prevence proti ateroskleróze (díky sterolům)
  • močopudné účinky
  • uklidnění nervů
  • stimulace srdeční činnosti

Využití v kuchyni

Nejlepší chuť má tato zelenina na jaře a v létě, pokud je sklidíte zhruba 6 týdnů od výsevu. Velikostí se podobají golfovému míčku.

Zpracování vodnice

Odkrojte z bulvy spodní drobné kořínky a nať s horní částí a bulvu oloupejte (pokud se jedná o rychle rostoucí odrůdy, ty není nutné loupat, pouze se musí důkladně umýt). U mladé bulvy stačí jen tenká slupka, u starších už musíte zakrojit trochu více a také odstranit dřevnaté části.

  • Mladé a malé bulvy vhoďte do vroucí, mírně osolené vody vcelku a nechte je povařit zhruba 20 až 30 minut. Podávejte je přelité rozpuštěným máslem a posypané jemně nasekanou petrželkou (můžete udělat i omáčku z petržele)
  • Větší bulvy a ty z pozdní sklizně nakrájejte na stejně velké kusy a vařte 30 až 40 minut (můžete ve vodě či ve vývaru). Pozdní vodnici rozmačkejte, smíchejte s rozpuštěným máslem a smetanou, osolte, opepřete, přidejte několik kapek čerstvé citronové šťávy a špetku muškátového oříšku, promíchejte a máte vynikající obměnu klasické kaše.
 Komentujte jako první

Zanechte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zobrazována


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..