Co to jsou vstřebatelné stehy

Co to jsou vstřebatelné stehy

Vstřebatelné stehy jsou druhem chirurgických stehů, které jsou vyrobeny z materiálů, které se v těle postupně rozkládají a vstřebávají. Tyto stehy se používají pro spojování tkání během chirurgických zákroků a mají několik výhod oproti nevstřebatelným stehům.

Hlavní výhodou vstřebatelných stehů je, že není nutné je později odstranit. Po aplikaci vstřebatelných stehů se postupně rozkládají enzymy v těle pacienta a stehy se vstřebávají do okolních tkání. To eliminuje potřebu dalšího chirurgického zákroku na odstranění stehů.

Další výhodou vstřebatelných stehů je, že snižují riziko infekce. Protože není nutné odstranit stehy, není pacient vystaven možnému zavlečení infekce při odstranění.

Existuje několik druhů materiálů, které se používají při výrobě vstřebatelných stehů, jako je polyglykolová kyselina (PGA), polyglaktin (např. Vicryl), polydioxanon (PDS) nebo kyselina polylaktidová (PLA). Každý z těchto materiálů má své vlastnosti a dobu resorpce, což je časový úsek, během kterého se stehy rozkládají.

Použití vstřebatelných stehů závisí na konkrétním chirurgickém zákroku a na přednostech a preferencech lékaře. Vstřebatelné stehy jsou často používány při zákrocích, které nevyžadují dlouhodobou podporu nebo vyšší pevnost spoje tkání.

Na jaké zákroky se tyto stehy používají nejčastěji

  • Chirurgie kůže: Vstřebatelné stehy se často používají pro šití řezů a ran na kůži. Mohou se použít při odstranění nádorů kůže, opravách ran, plastické chirurgii nebo rekonstrukčních zákrocích.
  • Gynekologické zákroky: Vstřebatelné stehy jsou běžně používány při hysterektomii (odstranění dělohy), operaci poševních stěn nebo opravě poškozených tkání v oblasti pánevního dna.
  • Gastrointestinální chirurgie: Vstřebatelné stehy se často používají při zákrocích na střevě, žaludku nebo tlustém střevě. Například při resekcích střeva, opravách perforací nebo vytvoření anastomóz (spojení střevních segmentů).
  • Urologické zákroky: Vstřebatelné stehy se používají při operacích močového měchýře, uretry (močové trubice) nebo ureterů (trubice vedoucí moč z ledvin do močového měchýře). Mohou se použít například při opravě močových kamenů nebo rekonstrukcích močového traktu.
  • Ortopedické zákroky: Vstřebatelné stehy se mohou použít při opravách šlach, vazů nebo kostí. Mohou se použít při artroskopických zákrocích, opravách Achillovy šlachy, rekonstrukcích kolenního vazu nebo osteotomiích (úpravy kostí).Komentujte jako první

Zanechte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zobrazována


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..