Co je mononukleóza


Co je mononukleóza
By: Department of Foreign Affairs and Trade
Co je mononukleóza

Určitě hodně z Vás se již setkalo s mononukleózou, ať už osobně, nebo se s ní setkal někdo ve Vašem okolí. Jestliže ne, v tomhle článku Vám ji trochu přiblížím. Mononukléoza je virové onemocnění postihující vnitřní žlázy, především játra a slezinu.

Asi si právě říkáte, jak takovou mononukleózu poznám? Zde jsou nejzákladnější příznaky.

Příznaky mononukleózy

únava, nechutenství, bolesti hlavy, bolesti ve svalech, zimnice, pocení, zvýšená teplota. Pokud již mononukleózu máte, nemoc se projevuje takto: horečky (38 – 39°C), povlaky na mandlích (stejně jako u angíny), zduření lymfatických uzlin, občas tlak v pravém podžebří způsobený zvětšujícími se játry.


Když má nemoc vážný průběh, je nutná hospitalizace v nemocnici. Většinou ale pacient vystačí s docházením na infekční oddělení. Protože se jedná o onemocnění virové, nemají na průběh nemoci vliv ani antibiotika. Léky se podávají pouze ke zmírnění doprovodných chorob, jako je kašel a rýma. Při vlastní léčně je velice důležité mít klid a dodržovat přísnou dietu.

Léčba trvá přibližně 6 měsíců. Zhruba 1 měsíc musí být člověk doma, pak 2-4 měsíce ještě držet dietu, pak se musí ještě nějakou dobu fyzicky šetřit.

To byly ve stručném popisu nejdůležitější informace o virovém onemocnění – mononukleóze.

 Komentujte jako první

Zanechte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zobrazována


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..