Jak zpracovat broskve?


Jak zpracovat broskve?
Jak zpracovat broskve?

Broskev je oblíbené ovoce letního období. Šťavnaté, lahodné a vhodné jak k přímé konzumaci, tak k tepelné úpravě. Ať už do moučníků, marmelád, kompotů, šťáv, zmrzlin, přesnídávek a dalších oblíbených dobrůtek.

Jsou také velmi důležitou součástí našeho jídelníčku, kvůli jejich schopnosti posilovat naší imunitu, funkci srdce, cévy a krevní oběh. Chrání nás před volnými radikály, jsou výborné na odvodnění organismu, pomáhají nám zmírňovat otoky, jsou skvělé při hubnutí, díky projímavým účinkům napomáhají proti zácpě. Zklidňují kašel a astma, dokáží nám zlepšovat náladu, odstranit přebytečný stres a napětí.

Co obsahují

  • zhruba 80% vody
  • 9% cukrů
  • provitamín A
  • vitaminy skupiny B
  • vitamin C
  • kyselinu listovou
  • minerální látky (hořčík, železo, vápník, zinek, draslík, fosfor, vápník)

Broskvová přesnídávka

Suroviny:  2,5kg oloupaných broskví (bez pecek), 1 litr kojenecké vody, 1/4 kg cukru , 2 vanilkové pudinky.


Broskve jsou nejlepší hodně měkké, nakrájejte je na kousky a rozvařte v 3/4 litru vody na mírném ohni zhruba 35 minut, pak přidejte cukr a rozmixujte tyčovým mixérem na hladké pyré. Ve zbývajícím 1/4 litru vody rozmíchejte pudink, nalijte do pyré a povařte ještě dalších 10 minut. Ještě horké naplníme do připravených skleniček a zavaříme na 80°C zhruba 10 – 12 minut, aby se víčka zatáhla.

Broskvová marmeláda z domácí pekárny

Suroviny:  1 kg zralých broskví, 500 g cukru krystal, 1 lžička kyseliny citronové, 1 sáček Gelfix Extra 2:1.

Broskve omyjeme, oloupeme a vypeckujeme. Šťouchadlem na brambory broskve rozšťoucháme na kaši, aby v ní zůstaly malé kousky. Přendáme do pekárny, zasypeme cukrem, přidáme Gelfix a kyselinu citronovou, a zapneme program Marmeláda/Jam. Jakmile program skončí a vypne, nalijeme ještě horkou směs do skleniček, zavíčkujeme a otočíme dnem vzhůru. Necháme je tak, až do úplného vychladnutí.

Povidla z broskví

Suroviny:  2 kg zralých broskví, 130 g cukru krupice, 1 polévková lžíce konzervačního přípravku proti kvašení (na zeleninu a ovoce do každé sklenice), 100 ml vody na sklenici.

Broskve omyjeme, vypeckujeme a nakrájíme na menší kousky, které dáme do hrnce, přidáme pár lžic vody a na mírném ohni rozváříme. Každou chvíli promícháme, aby se nám to nepřipalovalo, dokud není vše v tekutém stavu, přidáme cukr, necháme dál vařit na menší teplotu. Povidla jsou hotová tehdy, když se udrží na lžíci. Horké naplníme do sklenic tak do 3/4, a do každé sklenice přidáme 1 lžíci konzervačního prášku, který rozmícháme ve 100ml vody, a dolijeme, povidla necháme vychladnout, až pak teprve zavíčkujeme. Jsou skvělá.

 

 Komentujte jako první

Zanechte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zobrazována


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..