Daňové ráje ušetří firmám miliardy ročně

Daňové ráje ušetří firmám miliardy ročně
Daňové ráje ušetří firmám miliardy ročně

Nízké zdanění. To je důvod, proč řada firem zakládá sídla v daňových rájích. EU je ale nemá příliš v lásce. Je to ale vůbec problém?

Daňové ráje jsou posledním útočištěm pro ty, kteří nechtějí vynakládat tolik peněz na placení daní. Jejich sláva ale pomalu upadá, a to i kvůli snahám některých mezinárodních uskupení.

Velké úspory

Když si nějaké peníze vyděláte, chcete si je všechny nechat. A to samé cítí i velké společnosti s miliardovými obraty. Proto hledají útočiště v daňových rájích. Je to prekérní situace. Pochopitelná z obou stran. Na jedné straně máme stát, který chce z domácí produkce vysát maximum, na druhé straně firmu, která si chce co nejvíce peněz nechat pro sebe.

Daňové ráje nabízí řešení, na němž vydělají obě strany. Tedy stát, kam se firma přesune, ale i samotná společnost. Offshore společnosti využívají především američtí giganti. Odhaduje se, že jen 500 největších amerických společností má na zahraničních účtech zhruba 2 600 miliard dolarů.

EU je nemá ráda

Proti těmto praktikám ale dlouhodobě brojí EU. Ta požaduje od členských států daňovou transparentnost a spravedlivé zdanění. Naopak se jí nelíbí přesouvání daňových základů a nepřehledné firemní struktury, s nimiž se offshore společnosti často potýkají. i kvůli tomu začátkem roku vyškrtla EU ze seznamu daňově transparentních zemí Panamu, Seychely, Palau a Kajmanské ostrovy.

Někteří říkají, že je to nemorální. Jiní zase, že jde o zasloužené úspory, které je možné využít k dalšímu rozvoji firmy. Ať je pravda jakákoliv, fakt je ten, že optimalizace daní v daňových rájích není nelegální. Může ji tedy využít úplně kdokoliv. Pokud má tedy vaše firma dostatečně vysoký obrat a vy jej chcete využít k něčemu jinému než k placení daní, pak se jedná o ideální řešení. Založit firmu v daňovém ráji si můžete i sami, doporučujeme vám ale využít služeb prostředníka.

 Komentujte jako první

Zanechte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zobrazována


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..