Dětské plenky – 3 hlavní výhody

Dětské plenky - 3 hlavní výhody
Dětské plenky – 3 hlavní výhody

Dětské plenky se stanou naprosto nedílnou součástí vašeho života minimálně na dva až tři roky po narození vašeho dítěte. Ještě než si přinesete váš uzlíček radosti z porodnice, budete se muset rozhodnout, jaký typ plenek budete používat. Některé maminky o ničem nepřemýšlejí a volí praktické jednorázovky. Jiné zvažují další varianty. Nacházíte se někde uprostřed? Látkové pleny vás zaujaly, ale nejste si jisty, zda zvládnete jejich pravidelnou údržbu? V našem článku jsme pro vás shrnuli jejich hlavní benefit.

Dětské plenky na jedno použití zatěžují životní prostředí

Ekologie je téma, které posledních pár let silně rezonuje společností. Jednorázové produkty se pomalu a jistě ocitají na černé listině, protože mají extrémně dlouhý čas rozpadu (na skládce až stovky let) a problém s nimi je i ve spalovnách, protože velmi špatně hoří.

Dříve byly látkové pleny doménou našich babiček a maminek. Jednorázové pleny zažily boom až v 90. letech a díky své praktičnost se drží na vrcholu již několik desetiletí.

Nicméně “látkovky” se pomalu a jistě dostávají zpět do českých domácností. Někdo na ně přechází hlavně z přesvědčení a s upřímnou snahou ulevit alespoň touto cestou matce přírodě. Jiní začali látkovat s mnohem prozaičtějších důvodů. Které to jsou?

Proč byste měli dát látkovkám šanci?

  1. Jsou ekologičtější – dají se prát, takže je můžete používat opakovaně. Jednorázové plenky je složité zlikvidovat a je rovněž energeticky náročné je vyrobit. Procesy výroby se také podílejí na znečišťování životního prostředí. Výroba látkových plen není takto energeticky náročná a navíc se nepodílí na vzniku tuhého domácího odpadu.
  2. Jsou zdravější – látkovky se vyrábí z odolných přírodních materiálů (bavlna, bambus, konopí), které nedráždí citlivou dětskou pokožku, mají skvělé absorpční schopnosti a jsou prodyšné. pro ještě větší komfort můžete používat separační vložky, které zajistí pocit sucha a zachytí stolici (můžete spláchnout do záchodu). Svrchní kalhotky jsou také prodyšné, vyrobené z nepromokavého materiálu. Jednorázové plenky obsahují chemické látky, které mohou u některých dětí vyvolat alergickou reakci. Nejsou prodyšné, a tak se v nich děti často zapaří a opruzeniny se v jednorázovkách dlouho hojí.
  3. Z dlouhodobého hlediska jsou ekonomicky výhodnější – jednorázové plenky neustále zdražují. Budete je a srovnáte to s látkovými, zjistíte, že látkové jsou finančně výhodnější. Nespoléhejte se na to, že budete používat levné jednorázovky. Budete muset vyzkoušet, jaké značky budou miminku nejlépe vyhovovat. Levnější plenky se mohou trhat, protékat a častěji způsobují nepříjemné opruzeniny.

Fakta o přebalování látkových plenek

Mladé maminky se látkovek často bojí, protože očekávají, že s nimi bude hodně práce. Namáčení, předpírání a žehlení plen si naše babičky a maminky skutečně užily. Moderní látkové plenky mají tvar kalhotek, takže se velmi snadno nasazují i sundávají (mají suché zipy nebo patentky). Díky separační vložce, která se může spláchnout do záchodu, se plenky většinou nemusí předepírat a nemusí se ani namáčet do vody. Perou se na 40 až 60 °C a nežehlí se.

Látkové pleny si zamilujete

Látkování je ekologické a finančně výhodné.

Současné látkové kalhotky se velmi dobře udržují a jsou vyrobeny z odolných přírodních materiálů, které jsou šetrné k citlivé pokožce maličkých.

Jakým plenkám dáváte přednost vy? Pokud používáte látkovky, co byste poradili dalším? Sdílejte vaše osobní zkušenosti a doporučení.

 Komentujte jako první

Zanechte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zobrazována


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..