I lékařské prohlídky zaměstnanců mají svá povinná pravidla

I lékařské prohlídky zaměstnanců mají svá povinná pravidla

Jednou z důležitých povinností ve vztahu zaměstnavatele a zaměstnance je dodržování povinných, zákonem daných, lékařských prohlídek. Každý jistě ví o vstupní prohlídce, zákony však požadují mnohem více. Jaké povinnosti nám zákon jako zaměstnavateli vlastně ukládá?

V odborné terminologii se lékařské prohlídky zaměstnanců nazývají pracovnělékařské zdravotní prohlídky a mají své typy, termíny i dané lhůty. Všechny povinnosti pracovnělékařských služeb jsou souhrnně obsaženy v Zákoně o specifických zdravotních službách, Zákoníku práce i Vyhlášce o provedení některých ustanovení výše uvedeného zákona.

Laicky řečeno, pracovnělékařská prohlídka má za svůj cíl zjistit a odborně posoudit aktuální zdravotní stav zaměstnance v souvislosti s výkonem jeho pracovní činnosti. Je-li konkrétní pracovní činnost z lékařského hlediska schopen vykonávat tak, aby nedošlo k poškození zdraví zaměstnance či jeho spolupracovníků. Byť se jedná o preventivní úkol v rámci bezpečnosti práce na pracovišti, starší název preventivní závodní prohlídka se dnes již nepoužívá.

Základní typy pracovnělékařských prohlídek

Pracovnělékařské prohlídky jsou dle určitých parametrů (kategorizace pracovní činnosti, věk, stupeň ohrožení zdraví) rozděleny do 5 základních typů:

Vstupní lékařská prohlídka – realizována před započetím pracovněprávního vztahu a při přeřazení na jiné pracovní místo s jinými parametry práce

Periodická lékařská prohlídka – prováděna v daných lhůtách dle rizikovosti práce a její kategorizace, slouží k včasné detekci případných změn zdravotního stavu v souvislosti s vykonávanou pozicí zaměstnance

Mimořádná lékařská prohlídka – realizována zejména v případech zvýšení míry rizika, při změně či ztrátě zdravotní způsobilosti

Výstupní lékařská prohlídka – prováděna po ukončení výkonu pracovní činnosti a pracovněprávního vztahu (zpravidla na žádost zaměstnance či při zvýšené náročnosti vykonávané činnosti)

Následná lékařská prohlídka – realizována pro zjištění projevů, které vznikly jako důsledek výkonu práce až po jejím ukončení

Pro zaměstnavatele je optimální variantou spolupráce s poskytovatelem bezpečnosti práce

Jste-li zaměstnavatelem, ať už malým, nebo velkým, je pro vás nejvhodnější a časově nejúspornější variantou zvolit spolupráci s profesionální firmou, která zajišťuje lékařské prohlídky zaměstnanců v rámci pracovnělékařské služby jako celku.

Opravdu kvalitní poskytovatel poradenství a služeb v oblasti zdraví a bezpečnosti práce vám zajistí nejen potřebné pracovnělékařské prohlídky, ale také všechny ostatní služby v souvislosti s BOZP, PO i PLS. Zkušení odborníci s mnohaletou praxí a moderním technologickým přístupem, jako profesionálně působící koordinátor BOZP a dodavatel pracovnělékařských služeb PREVENT, vám mohou nabídnout i mnohem více. Například řídící aplikace pro online vzdělávání, jedinečnou platformu pro online školení BOZP a PO nazvanou INSTRUCTOR nebo také technicky dokonalou aplikaci pro e-learning EDUNIO.

Takové široké spektrum služeb, od online vzdělání až po realizaci samotných služeb na individuální bázi, je opravdu vzácné.

 Komentujte jako první

Zanechte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zobrazována


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..