Jak malovat na sádrokartonový podklad? Hlavně nepodcenit přípravu!

Jak malovat na sádrokartonový podklad? Hlavně nepodcenit přípravu!

Sádrokarton je lehký, neprůzvučný a mimo jiné významně urychluje proces výstavby, protože nevyžaduje dlouhé technologické přestávky a obejde se bez zanášení vlhkosti do stávajících konstrukcí. Ale co když se ho rozhodneme natřít barvou? Malování na sádrokartonové desky je samozřejmě možné, ovšem není tak snadné, jak se na první pohled jeví. Co byste měli o výmalbě SDK desek vědět a čeho se vyvarovat?

Nedávejte na první dojem

Při pohledu na sádrokartonovou příčku si většina lidí oddechne. Povrch se jeví jako perfektně hladký a rovný, což vyvolává dojem, že je malování naprosto triviální záležitost. A ano – náročnost výmalby nelze poměřovat například s nátěry fasád, ale rozhodně nepočítejte s perfektním výsledkem, když nedodržíte následující postupy.

Především si pohlídejte drobné nerovnosti, respektive je zahlaďte pomocí sádrokartonové stěrky. Řeč je o spojích, hranách a šroubcích. Krásně hladkého povrchu dosáhnete přebroušením brusnou mřížkou. Než se však pustíte do dalšího kroku, otřete stěnu vlhkou hadrou a prověřte, jestli jste na ní při broušení nedopatřením neudělali rýhy.

Kritická bývají místa, kde se sádrokarton setkává s dalším materiálem (typicky omítkou). Jsou náchylná k praskání, a proto je vhodné spoje zpevnit speciální skelnou páskou.

Jak připravit podklad?

Malíři a natěrači Plzeň z řemeslnického cechu EKOMPLEX upozorňují, že dalším stěžejním bodem bývá důsledná příprava podkladu. Po pečlivé kontrole spojů se musí sádrokartonové desky opatřit kvalitní penetrací, která zajistí sjednocení povrchů s různou mírou nasákavosti.

Jak malovat na sádrokartonový podklad? Hlavně nepodcenit přípravu!

A jde se malovat!

Odborníci na sádrokarton Plzeň vidí potenciální potíže zejména v nedostatečném krytí barvy. Zatímco s bílou jde malování jako po másle, sytější barvy mohou ve finále vypadat mdle. Co s tím? Přidejte trochu dané barvy již do penetračního nátěru (v poměru cca 1:30).

TIP: Vyzkoušejte také – barva na plech.

Co se týče techniky natírání, můžete použít štětku i váleček. Barvu nanášejte do kříže – budete mít jistotu, že se dostane opravdu všude. Zároveň počítejte s tím, že jedna či dvě vrstvy nemusí stačit. V případě potřeba neváhejte s třetí vrstvou.




Komentujte jako první

Zanechte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zobrazována


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..