Jak vypěstovat mango?

Jak vypěstovat mango?

Jak vypěstovat mango?

Mango patří k oblíbeným druhům tropického ovoce, které má bohatou zásobu vitaminů A a C, beta karotenu, draslíku a vlákniny. Naopak je chudé na sodík a tuk. Má řadu léčivých účinků a je oblíbenou ingrediencí při přípravě různých pokrmů, ať už sladkých dezertů či jako příloha k masu a omáčce.

Mango však můžete využít i jako okrasu vašeho domova stačí si jen vypěstovat jeho mini verzi v květináči.  Vzhledem k tomu, že zima mu nedělá dobře, pěstování na zahradě se příliš nedoporučuje, ale pokud máte pecky z manga do zásoby, zkuste si je vypěstovat i venku, jen myslete na to, že zimu by rostlinka nemusela přežít.

Co budete potřebovat k pěstování?

  • čerstvé mango (musí být správně uzrálé, tzn. ani tvrdé ani moc měkké)
  • substrát (Mangovník je sice na půdu nenáročný, přesto mu nevyhovuje těžký promáčený substrát)
  • velký květináč (pokud možno vysoký, neboť hlavní kořen je dost dlouhý).

Opatrně rozpulte mango, abyste nepoškodili pecku (mohla by se rozpadnout a poškodilo by se jádro). Tvrdý obal pecky rozevřete a vyndejte z něj jádro (dávejte velký pozor, abyste do něj neřízli či ho jinak neporušili).


Květináč naplňte zahradnickým substrátem a jadérko zasuňte výhonkem dolů. Nesmíte jádro zahrabat příliš hluboko, aby měly kořeny prostor. Snažte se ho umístit v horní třetině květináče.

Půdu se snažte udržet nakypřenou, příliš jí neudusávejte, jen zlehka. Po zasazení jádro trochu zalijte.

  • Při zalévání je nutné dbát na to, aby vám jadérko neuschlo, ale zároveň nebylo v příliš velkém vlhku, neboť by mohlo začít hnít. Tudíž zalévejte opatrně a s rozvahou. Spíše zavlažujte, nepřelévejte.

S ohledem na to, že je mango tropická rostlinka, miluje hodně světla po celý rok a také teplo. V létě dělá mangu dobře přímé sluneční záření (je dost náročné co se týká teploty).

V období vegetace je pro něj vyhovující teplota mezi 24 až 27°C , pro zimní období mu stačí 17 až 24°C. Jestliže je již mangovník starší, může vydržet i teplotu kolem 2°C, ale jen na velmi krátkou dobu. Naopak malé plody a květy mohou poškodit i teploty, které klesnou jen pod 18°C.

 
51Komentujte jako první

Zanechte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zobrazována


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.