Jaké tuky jsou pro nás prospěšné?


Jaké tuky jsou pro nás prospěšné?
Jaké tuky jsou pro nás prospěšné?

Spousta lidí se už při samotném slovu tuk zhrozí, protože v nich vidí možná kila navíc. Existuje však šest potravin, které obsahují zdravé tuky, jež můžeme zcela bez výčitek zařadit na náš jídelníček.

Pokud je jídelníček sestaven správně, jsou pro nás dokonce tyto tuky prospěšné.

  • Podporují metabolismus
  • Zlepšují spalování
  • Pomáhají s produkcí hormonů
  • Jsou účinné při hubnutí

Strava, která obsahuje větší množství zdravých tuků, nejen, že lépe zasytí, ale odbourá nezvladatelné chutě, jež nás přepadají mezi jednotlivými jídly. Jaké tuky konzumovat?

Avokádo

Obsahuje sice mnoho kalorií, ale přesto je velmi vhodné, když chceme hubnout. Obsahuje vitamin A, C a E, dále minerály v podobě draslíku, hořčíku, mědi a fosforu. V neposlední řadě v něm najdete mononenasycené tuky, které pomáhají se snižováním vysoké hladiny cholesterolu v krvi.

Makadamové ořechy

Patří k těm nejtučnějším, ale kila navíc nenaberete, pokud si dáte maximálně 1 až 2 hrsti. Jsou bohaté na esenciální mastné kyseliny, vitaminy selen a zinek. Vzhledem k tomu, že v nich není cholesterol, můžou si je dopřát i ti jedinci, kteří jej mají zvýšený. Ze všech druhů ořechů je v nich nejvíce mononenasycených zdravých tuků.


Losos

S každým čerstvým filetem lososa, který zkonzumujete, získá vaše tělo nenasycený rybí tuk, o kterém se tvrdí, že snižuje riziko srdečních chorob. Losos obsahuje také bílkoviny, omega 3 a 6 mastné kyseliny. Výhodou je, že je tato ryba lehce stravitelná, nejsou v ní obsaženy sacharidy a přestože je tučná, klidně ji můžete sníst i několikrát za týden.

Vajíčka se žloutky

Většina z nás konzumuje z vajec pouze bílky, protože o žloutcích se tvrdí, že jsou plné špatného cholesterolu. Studie však ukázaly, že bílky mají v podstatě stejný a mnohdy i horší efekt na hladinu inzulínu a cukru v krvi, stejně jako je to u sacharidů. Je to díky tomu, že v bílku není tuk jako ve žloutku, jenž pomáhá našemu tělu vstřebat protein. Bílky obsahují vitamin A, D, E a K, dále vápník, zinek, biotin, železo, kyselinu listovou, thiamin a vitamin B6 a B12.

Olivový olej

Je bohatý na mononenasycené tuky, které jsou nejen lehko stravitelné, ale organismus je bez problémů vstřebá a snadno si poradí i s jejich odstraněním. Proto je lepší používat olivový (extra panenský) olej místo klasických rostlinných. Můžete na něm smažit, péct, připravit z něj různé zálivky a podobně.

Ořechová másla

Na trhu je sice mnoho těchto výrobků, ale nejlepší je takové, které si můžete vyrobit doma. Bude totiž obsahovat mnohem větší množství výživných a zdraví prospěšných látek, než výrobek, který koupíte v obchodě, a to i když koupíte ten nejdražší v biokvalitě. U těch kupovaných je třeba hlídat tepelnou úpravu másla a dalších přísad, jež se do něj mohly v průběhu výrobního procesu dostat.

Domácí ořechové máslo:

  • do mixéru nasypte 2 hrnky ořechů, přidejte trochu vody a společně mixujte tak dlouho, dokud se nevytvoří jemná krémová konzistence.
  • Jestli se vám bude zdát, že máslo nemá vzhled, jaké by mělo mít, můžete přidat pár kapek oleje.
 Komentujte jako první

Zanechte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zobrazována


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..