Jak cvičit v kanceláři?


Jak cvičit v kanceláři?
Jak cvičit v kanceláři?

Celodenní sezení u počítače je bohužel kamenem úrazu spousty lidí, kteří ráno přijdou do práce, sednou si a večer vstanou a jdou domů. Bohužel večer jsou celí rozhození, protože je berou křeče v zápěstí, mají bolesti páteře a bolavou hlavu.

Musíte si uvědomit, že pokud stojíte, pak se aktivují hluboké stabilizační svaly, ty udržují páteř vzpřímenou, takže není vyvíjen tak velký tlak na meziobratlové ploténky, jako když sedíme.

Když sedíme, tlačí na ně celá horní polovina těla plnou vahou. Pro páteř je zkrátka důležitý pohyb, sezení jí dává zabrat. Bez ohledu na to, jestli sedět chceme nebo musíme, nesmíme zlenivět a zkusit pro svou páteř udělat aspoň něco i během toho zbytečného sezení.

Není nezbytné, abyste na židli seděli celý den bez toho, že byste se hnuli, naopak, využijte svou židli i k několika jednoduchým cvikům, díky nimž se protáhnete, tělo se uvolní a nabije se novou energií.

Jaké cviky pomáhají na protažení?

Trapézový sval

Pokud chcete tento sval protáhnout, pak se posaďte zcela rovně, aby byla hlava prodloužením páteře, rukou uchopte temeno hlavy, otočte jí tak, aby byla brada nad klíční kostí a přitahujte jí rukou dolů při výdechu. Intenzivnějšího protažení dosáhnete tlačením dlaně druhé ruky směrem k zemi, takto vydržte po dobu 10 sekund.

Krční svaly

Stejně jako předtím se posaďte rovně, uchopte se za spánky (nebo za uchem) a při výdechu skloňte hlavu směrem k rameni, zároveň při tom tlačte dlaní druhé ruky k zemi. V poloze vydržte 10 sekund.

Krční páteř


Usaďte se rovně, dlaně položte na týl, záda držte rovně a s výdechem zatlačte bradu na hrudník. Opět se snažte vydržet po dobu 10 sekund.

Ramena

Pravou rukou se uchopte za loket levé ruky a při výdechu jej táhněte do dálky. Hlavu otočte na opačnou stranu. Chvíli tak vydržet a pokuste se ještě stáhnout rameno dolů. Ruce pak vystřídejte a cvik opakujte i na druhou stranu.

Tricepsy

Ruce zvedněte nahoru, při výdechu pokrčte jednu ruku za hlavu a druhou položte na loket pokrčené paže a tlačte do něj. Pokud to bude možné, nezvedejte ramena. Ruce takto držte a pečlivě dýchejte.

Zápěstí a šlachy

Postavte se, opřete se o židli, lopatky stáhněte k sobě, rozkročte se na celou šířku pánve, dlaně přetočte pod sebe, prsty roztáhněte doširoka a ruce propněte, jak nejvíc to jde. V této poloze vydržte tak dlouho, jak to jen půjde.

Lopatkové svaly

Rozkročte se na šíři pánve, pokrčte se v kolenou a spojte pod nimi ruce, při výdechu nahrbte záda, co nejvíc to jde a hlavu skloňte dolů (tzv. kočičí hřbet). Chvilku tak vydržte.

Široký sval

Znovu se rozkročíte na šířku pánve, předkloňte se, propněte paže a opřete se o stěnu. Prohněte se a při výdechu zatlačte ramenem dolů, zároveň stahujte lopatky. Snažte se opět vydržet, co to půjde.

Prsní svaly

Opět se posaďte rovně, ruce spojte za zády a při výdechu zapažte tak vysoko, jak budete moci. Hlídejte si, ať se neprohýbáte v bedrech.

Hýždě

Posaďte se, zvedněte nohu, pokrčte jí a opřete si její kotník o koleno druhé nohy. Zároveň s tím dejte ruku na koleno pokrčené nohy a tlačte na ní směrem k zemi, co nejvíc vydržíte.

Lýtko

Sedněte si, jednu nohu na zem pokrčte, opřete se o ni, druhou co nejvíc natáhněte a propínejte jí. Rukou chytněte špičku natažené nohy a při výdechu jí přitáhněte dopředu.

 Komentujte jako první

Zanechte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zobrazována


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..