Jak je důležitý zdravý spánek?


Jak je důležitý  zdravý spánek?
Jak je důležitý zdravý spánek?

Spánek i jeho kvalita je pro nás velmi důležitou záležitostí, proto není radno ho podceňovat. Ve spánku se regeneruje celý organismus.

V průběhu spánku se sníží teplota a krevní tlak, dýchání se zpomalí a tělo odpočívá. Během noci se také přefiltrují a zpracují veškeré podněty v mozku, které během dne přijal. Jednoduše řečeno, zatímco my spíme, mozek třídí naše myšlenky a celodenní zážitky. Ty důležité uloží do paměti, méně důležité za čas zapomeneme.

Fáze spánku

Spánek se dělí na 2 fáze, které se střídají.

  • REM fáze (rapid eye movement – rychlé oční pohyby), pro níž je charakteristická mozková činnost podobná bdělému stavu, kdy provádíme rychlé oční pohyby pod zavřenými víčky, zdají se nám živé sny a dochází ke ztrátě svalového napětí skoro všech svalů, které ovládáme svou vůlí.
  • NREM fáze (non rapid eye movement – tedy opak REM), jíž charakterizuje útlum mozkové činnosti, stejně jako tělesný kid a uvolnění. NREM má celkem 4 stádia hloubky spánku.

Podle některých odborníků se nám do snu promítne vše, co jsme za uplynulý den viděli, slyšeli či prožili, ale také to, na co jsme si během dne jen vzpomněli či si to něčím připomněli.


Zdravý spánek

U každého dospělého člověka by měl zdravý a ničím nerušený spánek trvat 6 až 9 hodin (nejčastěji kolem 8 hodin). U dětí dokonce o něco více.

  • Vedle délky spánku je důležitá kvalita. Proto není dobré ponocovat, neboť za nejzdravější spánek je považován ten mezi 12. a 2. hodinou.
  • Neméně důležitá je také správná postel, kterou byste měli vybírat velmi pečlivě. Zejména matrace by měla být vzdušná, pevná a schopna kopírovat tvar vašeho těla. Stejně tak musíte volit vhodný materiál na lůžkoviny.
  • Než půjdete spát, tak důkladně vyvětrejte ložnici. Na spánek byste měli mít v místnosti chladněji (kolem 18°C). Pod dekou nezmrznete a bude se vám spát lépe, čímž bude spánek kvalitnější.
  • Jestliže jste milovníky rostlin, kterých máte plnou ložnici, pak se jich zbavte do vedlejší místnosti. Ve dne vám sice kyslík vyrobí, ale v noci vám ho zase vezmou.
  • Pro zdravý spánek a snadné usínání je nezbytná také psychická vyrovnanost. Spát byste měli jít klidní a spokojení, vypustit z hlavy všechny problémy, které vás během dne trápily, stejně jako ty, které vás čekají další den. Pokud nebudete usínat v klidu, bude to mít nepříznivý vliv na kvalitu spánku, neboť jen zdravý spánek přispěje k dobré náladě, duševnímu zdraví a pohodě.
 Komentujte jako první

Zanechte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zobrazována


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..