Jak naučit dítě jíst zdravě


Jak naučit dítě jíst zdravě
Jak naučit dítě jíst zdravě

Počet obézních dětí stále roste, nicméně váš potomek však nemusí patřit mezi ně. Stačí ho naučit jíst zdravě a lásce k pohybové aktivitě.

Začněte v době těhotenství a kojení

Chutě vašeho potomka můžete usměrňovat již během těhotenství. Chutě potravin a jídel, které konzumujete během těhotenství, putují do plodové vody, odkud je vaše dítě vstřebává a seznamuje se s nimi. Různé chutě potravin předáváte svému dítku i kojením.

Jděte svému dítěti příkladem

Dávejte si pozor na to, co říkáte, děti vás vnímají a vaše slova berou vážně. Slyší-li hlášky typu, že zelenina je pro zajíce a nejlepší jídlo je řízek, nedivte se, že váš potomek se bude na zeleninu šklebit s odporem.

Jídlo není odměna

Slibovat za dojedení zdravého jídla čokoládu a jiné oblíbené sladkosti je jistá cesta k obezitě. Váš potomek i v dospělosti bude používat jídlo jako odměnu. Naučte své děti zdravému přístupu k jídlu. To slouží k nasycení těla a k dodání všech potřebných látek, které každý potřebuje.


Nenuťte své dítě do jídla ani je příliš neomezujte v jídle

Budete-li své dítě příliš omezovat ze strachu, že budete mít doma malého otesánka, narušíte jeho samoregulaci vnitřních pocitů sytosti a hladu. Jedním ze spolehlivých způsobů, jak udělat ze svého dítka cvalíka, je dávat mu velké porce a nutit ho do jídla.

Buďte kreativní

Vyhrajte si se zeleninou i s ovocem a připravujte z nich různá zdravá jídla. Starší děti mají rády křupavé jídlo, stejně jako my, dospělí. Připravte jim křupavou pochoutku z kousků syrové zeleniny nebo čerstvého ovoce, které si budou namáčet do ochucené zakysané smetany nebo bílého jogurtu.

Vaše dítě se naučí, že jíst zdravě znamená pochutnat si.

Zapojte své dítko do nákupu a vaření

Zapojte svého potomka formou hry do přípravy jídla. Děti jsou hravé a velmi rády pomáhají. Pochvalte je, odměňte je, ne však jídlem. Odměny mohou být různé, tou nejlepší jsou však společné zážitky s vámi.

 Komentujte jako první

Zanechte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zobrazována


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..