Jak pečovat o šperky?


Jak pečovat o šperky?
Jak pečovat o šperky?

Pokud Vám připadají šperky, které vlastníte zašlé, pak je to známka, že se o ně špatně staráte, bez ohledu na to, jestli jsou zlaté či stříbrné, péči potřebují. Bez správné péče budou černat, žloutnout a snadněji se poškrábají. Naučte se je udržovat, aby Vám co nejdéle vydržely.

Správné leštění

Dbejte na to, aby hadřík, kterým budete šperky leštit, byl 100% bavlněný, jinak by mohlo dojít k poškrábání či odření. Neméně důležitý je také přípravek, který na leštění použijete. Existují i jedinci, kteří používají zubní pastu, to můžete také, ale jestli si chcete být jistí, že se šperku navrátí jeho původní vzhled, vždy použijte speciální leštidlo, nebo roztok amoniaku rozpuštěného ve vodě. Při leštění drahých kamenů buďte opatrní, neboť chemické látky mohou způsobit jejich vyblednutí.


Pryč se zašedlostí

Připravte si nádobu s teplou vodou, kápněte do ní trochu tekutého mýdla a šperky do ní na 2 až 3 minuty namočte. Poté je vyjměte, opláchněte vlažnou vodou a důkladně osušte. Nakonec se pusťte do leštění.

Jestliže je na Vašem šperku tyrkys, lapis lazuli nebo jantar, pak na použití mýdlové vody zapomeňte, nejen, že byste je tím poškodili, ale hrozilo by jejich vypadnutí. Chcete-li mít jistotu, jaká metoda čistění je vhodná, poraďte se s odborníkem. Zajděte do zlatnictví, tam Vám poradí a budete-li chtít, šperk Vám vyčistí.

 Komentujte jako první

Zanechte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zobrazována


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..