Jak přestat kouřit?


Jak přestat kouřit?
Jak přestat kouřit?

Když se rozhodnete přestat kouřit, pak to nejdůležitější co k tomu potřebujete, je pevná vůle. Bez pevné vůle to nikdy nemůžete dokázat. Jakmile to však dokážete, otevře se vám tak brána ke spoustě výhod, které s sebou nekuřáctví přináší. Přestane vás zlobit ranní kašel, bude se vám lépe chodit do schodů, protože se nebudete zadýchávat, navíc ušetříte spoustu peněz, což v dnešní době rozhodně není na škodu. Rozhodně nepočítejte s tím, že se jeden den prostě rozhodnete přestat kouřit a druhý den už máte hotovo, kdepak, je to dlouhodobý proces, který potřebuje čas. Pojďme si teď probrat několik rad, které vám s tímto náročným procesem odvykání mohou pomoci.

Co může pomoci?

 • Pro začátek si stanovte přesný den (datum), kdy hodláte s odvykáním začít. Ten den si označte v kalendáři a prostě začněte.
 • Položte si jednoduchou otázku: Proč chci vůbec přestat kouřit? Vezměte si papír a všechny důvody, proč vlastně chcete s kouřením přestat, si na něj napište a mějte ho stále u sebe.
 • Vždy, když dostanete chuť na cigaretu, vytáhněte papírek se seznamem důvodů pro nekouření a pečlivě si je přečtete, ať si připomenete, proč to vlastně děláte.
 • Zbavte se všeho, co má nějakou souvislost s kouřením, tzn. cigaret, zapalovačů, popelníků, případně tabáku atd.
 • Pokuste se o změnu svého rozvrhu, který se v podstatě opakuje každý den. Vyhýbejte se takovým situacím, o kterých víte, že vás budou nutit zapálit si cigaretu.
 • Změňte zvyky, pokud jezdíte do práce MHD a čekáte dlouho na zastávce, jděte aspoň kus pěšky. Pokud to nemáte daleko, jděte pěšky až do cíle vaší cesty.
 • Mějte u sebe neustále žvýkačku či bonbony (třeba Tic Tac), jakmile dostanete chuť na cigaretu, dejte si žvýkačku nebo bonbon.
 • Noste s sebou předměty, které mohou cigarety nahradit fyzicky, tzn. třeba brčka, která navíc ještě využijete na pití vody.
 • Pořiďte si (nebo si sami vyrobte) značku se zákazem kouření, umístěte si jí doma (na nejoblíbenější místa), v práci na pracovní stůl, do auta či jako pozadí na plochu PC.
 • Kdykoliv vás přepadne nutkání si zapálit, začněte zhluboka dýchat, napijte se čisté vody a zkuste se věnovat nějaké činnosti, která vás myšlenky na cigaretu zbaví.
 • Dopřejte si odměnu za to, že nekouříte a za ušetřené peníze (které jste nemuseli utratit za cigarety) si kupte něco dobrého na zub, nebo oblečení či jen nějaký talisman pro potěšení.

Spousta lidí si také sepisuje smlouvu Stop kouření, kterou si nechá podepsat od ostatních členů rodiny, kteří budou vědět, že někdo z rodiny se snaží nekouřit, a budou vás v tom podporovat.

 Komentujte jako první

Zanechte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zobrazována


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..