Jak se naučit říkat ne

Jak se naučit říkat ne

Jak se naučit říkat ne

Jedním z následků nízkého sebevědomí je neschopnost říkat „ne“. Tato v podstatě neschopnost se skrývá v emocích, za kterými nejčastěji stojí strach a pocity viny. Strach z toho, že nebudou okolím přijati či pochopen, strach ze ztráty milovaného člověka či z osamělosti. Manipulátoři dokážou s těmito pocity velice obratně pracovat.

Krok č. 1 – uvědomte si, kdy říkáte ano

Uvědomte si, v jakých okamžicích říkáte „ano”, přestože ve skutečnosti chcete říci „ne”. Měli byste si tyto okamžiky určitě napsat na papír – psané slovo má totiž opravdu velkou moc. Uchová popis událostí tak, jak jej zachytíte, když tyto události prožíváte. To zabrání přikrášlovat si věci, okolnosti, hledat nepravdivé důvody, lhát sám sobě a nalhat si, že jste ve skutečnosti chtěli říci „ano”.

Krok č. 2 – získejte zpět své sebevědomí

Získejte zpět zdravé sebevědomí a pečujte o něj. Se zdravým sebevědomím dokážete odolat manipulátorům. Ti velice dobře znají cenu sebevědomí, proto dělají vše, abyste nezískali zpět zdravé sebevědomí a začali si vážit sami sebe, svého času, abyste znali svoji cenu.


Krok č. 3 – stanovte si cíl

Stanovte si svůj cíl a vždy si za ním stůjte – kdo nemá cíl, neví, co chce, a tak se s ním dá velmi dobře manipulovat. Pokud jej máte stanovený, víte přesně, čemu máte říci „ne” – je to vše, co není v souladu s vaším cílem, vše, co vám stojí v cestě k vašemu cíli i vše co vás brzdí.

Krok č. 4 – přemýšlejte, než odmítnete

Než se rozhodnete, přemýšlejte nad dopadem svého rozhodnutí. Někdy je naopak lepší neodmítnout.

Krok č. 5 – zbavte se strachů a předsudků

Poznejte strach, který vás nutí říkat „ano” tam, kde vaše nitro říká „ne” a zbavte se ho. Podobně se zbavte mýtů typu „odmítnout je neslušné“.

Krok č. 6 – při odmítnutí se vyjadřujte jasně a stručně

Nejste povinni nikomu dlouze vysvětlovat, proč mu nevyhovíte a vůbec ne se dokonce za to omlouvat. Nenechte se sebou manipulovat a jasně a stručně odmítněte.

 Komentujte jako první

Zanechte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zobrazována


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.