Jak se připravit na rekonstrukci koupelny?


Jak se připravit na rekonstrukci koupelny?
Jak se připravit na rekonstrukci koupelny?

Rekonstrukce koupelny potřebuje správný plán, kterého je dobré se držet, aby vše klaplo tak, jak má. Pro začátek je důležité si promyslet, jestli chcete sprchový kout, nebo vanu. Vana je skvělá, pokud si chcete připravit relaxační koupele, jinak je praktičtější sprchový kout, který ušetří spoustu místa. Pokud chcete mít oboje, pak je dobré zvolit asymetrickou vanu, kterou pořídíte i se speciální zástěnou, vyrobenou z bezpečnostního skla. Ta Vám zajistí dostatečné pohodlí pro odpočinkovou koupel, ale zároveň i možnost rychlého a naprosto pohodlného osprchování. Co dalšího je důležité si rozmyslet?

Rozpočet

Rozmyslete si, jaké změny hodláte provést a kolik do toho chcete (nebo můžete) investovat. Zároveň musíte promyslet, zda chcete nějaké práce udělat sami, nebo zda vše necháte na odborné firmě. To se sice může prodražit, ale budete mít jistotu, že je vše zapojeno a ošetřeno tak, jak má být.

Časový harmonogram

Spousta lidí se rekonstrukce bojí, neboť se domnívá, že to bude trvat několik týdnů, ale obavy jsou zbytečné, když totiž vše naplánujete do nejmenšího detailu, můžete se z nové koupelny radovat už po týdnu. Důležité je, vybrat spolehlivé, šikovné a hlavně rychle pracující řemeslníky, kteří i při té rychlosti odvedou kvalitní práci. Dobré je, když se poptáte ve svém okolí (u příbuzných, kamarádů či kolegů), zda služeb takovéto firmy někdy nevyužili a nemají nějakou na doporučení.

  • 1. den by se mělo zvládnout kompletní rozbourání stávajícího vybavení (interiéru).
  • Další den se prověří a opraví rozvody elektřiny, přívody vody a také odpady, případně se udělají nové.
  • V dalších dnech probíhá hlavní část stavby (opravy zdí, vyrovnání podlahy atd.).
  • 6. – 7. den se dělá obklad celé koupelny.

Jestli se vše podaří a obklad dobře a včas zaschne, přijde na řadu zařízení koupelny nábytkem, spolu s doplňky již 8. den.


Roční období

Vzhledem k tomu, že je většinou nutné během rekonstrukce vypnout topení (záleží samozřejmě na typu rekonstrukce), je nejlepším obdobím pro takový záměr léto nebo časný podzim.

Správné dispozice

Rozmyslete si s čím hýbat, nebo naopak nehýbat. Rozhodněte, zda vyměnit topné těleso, nebo ho jen umístit jinam. Zjistěte si, kudy přesně vedou veškeré rozvody (voda a odpady). Svislé potrubí by mělo být co nejblíže.

  • Výška stropu postačí kolem 2,4 m, pokud je vyšší, lze strop snížit pomocí desek ze sádrokartonu, do sníženého stropu pak umístěte bodová světla, zároveň se dá tento prostor využít na uložení nepotřebných věcí.
  • V koupelně je důležité pohodlí tzn. dodržení minimálních vzdáleností nejen od stěn, ale i mezi jednotlivými kusy nábytku a dalšího vybavení. Nezapomeňte také na průchozí uličku.
  • Dodržte rozměry ve správném měřítku, které si načrtnete na čtverečkový papír, díky tomu můžete přesně rozvrhnout, kde bude WC, bidet, pračka, vana či sprchový kout a další vybavení.

Účelnost

Vždy plánujte koupelnu podle toho, kdo ji bude používat. Odlišná bude koupelna pro rodinu s dětmi, pár bez potomstva, starší lidé, u kterých je nutné počítat i s pomůckami pro případ snížené hybnosti.

  • Pro každého člena domácnosti vymezte dostatečný prostor, kam si může dát své věci. Rodina s více členy užije rovněž 2 umyvadla. Pokud máte v koupelně málo místa, zkuste třeba pračku přemístit do kuchyně, nebo do předsíně.

Vhodné materiály

Neváhejte navštívit prodejny s koupelnovými doplňky, nábytkem či přímo koupelnová studia, kde se můžete seznámit s velkým množstvím materiálů a trendů, což Vám může pomoci při náčrtu nové koupelny, pomůže Vám to s rozhodováním, co použijete a v jakém stylu Vaše koupelna bude. Můžete vidět, co se hodí pro menší koupelny a co naopak sluší těm větším. Pomůže Vám to i s cenovou kalkulací. Opravdu dobré koupelnové studio Vám zdarma poradí s materiálem, zařízením, může také vytvořit 3D grafický návrh s cenovou kalkulací.

 Komentujte jako první

Zanechte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zobrazována


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..