Jak pěstovat bylinky na balkoně?

Jak pěstovat bylinky na balkoně?

Jak pěstovat bylinky na balkoně?

Čerstvé bylinky jsou nepochybně skvělou přísadou do kuchyně, pozvednou každý pokrm a mají široké využití. Výhodou je nenáročné pěstování, zvládnete to i v truhlíku na balkoně.

Rozdílnost oproti zahradnímu pěstování

Je důležité myslet na to, jaké mikroklima náš balkon pěstovaným rostlinám přinese. Zatímco na zahradě jsou podmínky značně příznivé, zde musíme zvážit, na jakou stranu budou truhlíky směřovat a kolik světla bylinky denně dostanou. Těmto kritériím je důležité přizpůsobit výběr rostlin, které si pořídíte. Obecně se dá říci, že severní strana se nehodí kvůli nedostatku světla, na jižní straně často teploty stoupají vysoko, což bylinám také neprospívá. Není tedy vhodné volit ani jeden z těchto extrémů.


Jak pěstovat bylinky na balkoně?

Semínka nebo sazeničky?

Samozřejmě můžeme s pěstováním začít úplně od začátku, tedy od semínka. Tento způsob je však poněkud složitější, je třeba brát v potaz více faktorů a nemáte-li mnoho zkušeností, rozhodně je pro začátek lepší zvolit výsadbu sazenic. S těmi je práce mnohem jednodušší. Další možností je předpěstovat si doma sazenice ze semínek, v době přesazení je začít otužovat, aby pak mohly na balkoně dobře prosperovat.

Substrát a hnojení

Jako substrát lze samozřejmě pořídit speciální směs pro bylinky, postačí však zemina s pískem a kompostem, která bude dobře propustná a bohatá na živiny. V prvním měsíci není třeba dodávat hnojiva. Vzhledem k velikosti nádoby, ve které byliny pěstujeme, je důležité později rostlinky přihnojit, aby měly dostatek živin. Používáme však organická hnojiva, aby bylinky neztratily aroma a výraznou chuť. Je důležité udržovat zeminu vlhkou dle individuálních potřeb různých druhů bylinek.

Pěstování bylinek na balkoně se může stát příjemným koníčkem, rozhodně stojí za čerstvé domácí bylinky, které využijete na mnoho způsobů.

 Komentujte jako první

Zanechte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zobrazována


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..