Jak správně vybrat psací stůl

Jak správně vybrat psací stůl
Jak správně vybrat psací stůl

Za psacím stolem spousta z nás tráví opravdu hodně času svého života. Ať už se jedná o dítě, které od první třídy u stolu bude psát domácí úkoly, studenta, který u stolu dělá projekty, seminárky, nebo třeba hraje hry, až po dospělého, který pracuje na home office nebo podniká z domova. Proto je více než důležité vybrat psací stůl správně.

Psací stůl není jen deska na nohách, ke které si sednete, když potřebujete něco sepsat. Schválně si spočítejte, kolik času denně u psacího stolu trávíte.

Když si lidé představí tento „pracovní“ kout, většinou řeší především kancelářskou židli. Ano, ta je samozřejmě také důležitá. Ovšem psací stůj je důležitý úplně stejně. K čemu vám bude sebelepší židle, když stůl bude mít pracovní desku ve špatné výšce nebo na něm budete mít málo místa, či pod ním málo místa pro nohy či se vám nikam nevejdou opěrky té dokonalé židle.

K čemu bude sloužit a kdo ho bude používat?

Jako první věc je třeba si uvědomit, kdo bude pracovní stůl používat a k čemu. Jiný vyberete pro prvňáčka na psaní úkolů, jiný pro studenta informatiky, který potřebuje používat pořádný počítač, jeden či dokonce více monitorů a další věci, a jiný pro dospělého, který denně potřebuje k práci notebook a poznámkový blok či diář a spoustu šuplíků a přihrádek.

Rozměry psacího stolu

Podle toho, kdo a k jakému účelu bude psací stůl používat, se zaměřte na rozměry stolu. Hezký výběr najdete třeba na https://drevenakrajina.cz/cs_CZ/c/Psaci-stoly/31.

Výška stolu

Jako první by vás měla zajímat výška. Ideální je, obzvlášť pro děti, pokud je výška stolu nastavitelná. Pokud není, řiďte se nepsaným pravidlem „pravých úhlů“. Když si člověk, který stůl bude používat, k němu sedne, všechny jeho úhly by měly být pravé. Tedy úhly v kyčlích, kolenou a loktech. Je to samozřejmě orientační, protože se člověk u stolu různé hýbe a především ruce natahuje. Ale jako základní pravidlo to postačí. Obecně se výška pracovního stolu pro dospělého doporučuje 75 cm.

Velikost pracovní desky

Rozměr pracovní plochy záleží opět na tom, k čemu bude stůl sloužit a co všechno bude potřeba na pracovní plochu umístit. Budete mít na stole monitor? Pak nezapomeňte, že by měl být vzdálen minimálně 60 cm od očí. Minimální šířka pracovní desky by měla být 120 cm, optimální však 160 cm. Minimální hloubka se doporučuje 60 cm, optimální pak 80 cm.

Materiál psacího stolu

Materiálů psacích stolů je na výběr celá řada. Z těch levnějších jsou to dřevotříska potažená laminem. Zde ale počítejte s hodně nízkou životností a vysokou mírou poničení, obzvláště, pokud stůl pořizujete dětem.

Dalšími oblíbenými materiály jsou sklo a kov, které vypadají designově zajímavě. Nicméně pracovní plocha je chladná a při delší práci u takového stolu to může být poměrně nepříjemné až bolestivé, obzvláště pro citlivější jedince.

Kvalitním, designově zajímavým je také masiv. Za jeho kvalitu a bytelnost si sice připlatíte nicméně vám o to víc vydrží a investice se vám vrátí. Pokud se tedy budete držet základních pravidel a vyberete psací stůl správně.

 Komentujte jako první

Zanechte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zobrazována


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..