Jak správně zabezpečit výběh s koňmi s elektrickými ohradníky


Plánujete vylepšení ohradníku výběhu pro koně a vhodnou variantou se vám zdají elektrické ohradníky? Jistě jde o dobrou a často využívanou možnost se spoustou výhod. Kvalitní a univerzální elektrické ohradníky pro koně umístíte všude, kam potřebujete. Na co si dát pozor při výběru jednotlivých komponentů a jak připravit ten nejlepší možný výběh? To se dozvíte v článku.

Bezpečný výběh

Klíčovým předpokladem pro využití elektrických ohradníků pro koně je vytvoření bezpečného výběhu, ze kterého nebude možné uniknout. Vzhledem k použitému slabšímu elektrickému proudu budou mít koně z hrazení respekt i bez toho, aby se jednalo o těžkou a složitě připravovanou konstrukci. Právě jednoduchost, skladnost a univerzální použití patří mezi hlavní výhody této metody. Jednoduché elektrické ohradníky napnuté na plastových tyčkách se v menší podobě využívají například pro vytvoření výběhu pro ovce, kozy nebo krávy.

Tyčky pro vytvoření ohrady

Před nákupem jednotlivých komponentů si dopředu ujasněte, jak velký bude výběh. Rozestup mezi jednotlivými tyčkami by měl být přiměřený, aby nedocházelo k prověšení lanka či pásu. V zásadě se vyrábí dvě varianty tyček. Rozhodovat se můžete mezi plastem a sklolaminátem. Při výběru konkrétního druhu je důležitá hlavně výška. Pro velké koně se vyplatí sáhnout klidně i po tyčkách s výškou 140 centimetrů. Pro poníky a menší zvířata postačí nižší druhy.

Nezapomeňte na nezbytné příslušenství

Při pořizování elektrického ohradníku budete potřebovat několik různých komponentů, s jejichž pomocí sestavíte funkční plot ohraničující výběh. Kromě již zmíněných tyček jde ještě o baterie pro napájení elektrickým proudem. Další varianty zdroje elektrického napětí mohou být napájeny přímo ze sítě, případně kombinací obou variant. Vhodné jsou také izolátory pro bezpečné připevnění lanka či drátu k tyčce i jinému podkladu. Konkrétní typ vybírejte podle vodiče a možností pro upevnění. Do výběhu se bude také vstupovat, takže se může hodit vchod, brána nebo rukojeť pro otevírání určité části. Praktickým příslušenstvím při montáži a údržbě ohradníku mohou být zkoušečka, napínáky, spojky či například vypínače ohrady.

Pravidelné kontroly a revize oplocení výběhu

Jakmile máte postavený a ohraničený výběh, nesmíte zapomínat na pravidelnou údržbu. Čím větší prostor, tím více práce vám dá kontrola hrazení. Velkou pozornost ověření funkčnosti elektrického ohradníku věnujte hlavně v rizikových místech, kde by mohl útěk koní způsobit nepříjemnou situaci například pobíháním po silnici. Pro případy oprav je vhodné pořídit nějaké součástky do zásoby, ať jste připraveni a vzniklý nedostatek dokážete eliminovat. Každý výběh totiž slouží i pro bezpečí a komfort samotných zvířat.




Komentujte jako první

Zanechte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zobrazována


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..