Kalibry užijete i doma, pokud aspoň trochu kutíte

Kalibry užijete i doma, pokud aspoň trochu kutíte

Češi jsou národ kutilů. Řadíte se mezi ně? Také si rádi tvoříte věci sami? Pak jistě potřebujete i dobré vybavení. Nářadí, pořádný ponk, ale i drobnosti, jako jsou například kalibry. Pokud nevěříte, čtěte a přesvědčte se, zda by mohly usnadnit život i vám.

Kalibry se používají typicky ve strojírenství, zejména ve velkovýrobě. Existuje však minimálně jeden typ kalibrů, jež užijete i doma. Jaký? Tipněte si.

Kalibr nic neměří

Mnoho lidí si kalibry mylně zařazuje mezi měřidla. Tak tomu ale není, protože se jimi nic neměří. Nenajdete na nich dokonce ani žádnou stupnici. Slouží prostě jen k tomu, abyste zjistili, zda je rozměr správný, či nikoliv. Stupnice není potřeba.

Podívejme se třeba na válečkový kalibr. Je určený k měření vnitřních průměrů a typicky má dvě strany. Jedna je dobrá a druhá zmetková. Na tu dobrou musí jít otvor nasadit, na tu špatnou nikoliv. Pokud je tomu jinak, je někde problém. Dobrá strana bývá delší, zmetková kratší, aby byly snadno rozlišitelné.

Poznámka: Kalibry mohou být i jednostranné, zmetkový rozměr navazuje na ten dobrý.

Kalibry šetří čas

Hlavní výhodu využívání kalibrů jste možná z výše popsaného již pochopili. Je jí rychlost. Nasadit kalibr trvá chviličku, a jelikož není nutné odečítat žádnou stupnici, minimalizuje se i riziko lidské chyby.

Kalibrů je přitom velké množství. Ukázali jsme si válečkový, dále je k sehnání například ještě třmenový kalibr pro měření vnějších rozměrů – průměru i délky.

Nevýhoda by se také našla. Pro každý rozměr je třeba vyrobit nový kalibr. Pro velkovýrobu se to i tak vyplatí, ale pro domácího kutila? Budete se divit.

Závitový kalibr je univerzální

I soukromým kutilům a do malovýroby se vyplatí závitové kalibry. Závity jsou totiž normalizované, existuje pár velikostí a ty jsou pořád stejné. Není tedy třeba si na každý závit pořizovat nový kalibr.
Pracujete i vy často se závity a chtěli byste si vždy ověřit, zda je daný závit v pořádku? Podívejte se do sortimentu Michovský tools, kde najdete spoustu kalibrů včetně těch závitových.

 Komentujte jako první

Zanechte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zobrazována


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..