Jak uchovat vlašské ořechy?


Jak uchovat vlašské ořechy?
Jak uchovat vlašské ořechy?

Vlašské ořechy jsou díky vysokému obsahu vitaminů B a E, ale i dalších důležitých látek, vyhledávanou a velmi významnou součástí našeho jídelníčku. Konzumují se jen tak, ale nejčastěji jsou součástí různých pokrmů, ať už jde o sladký dezert či salát. Pokud je navíc správně uchováte, mohou Vám sloužit po celý rok, ať už jsou ořechy z Vaší sklizně či kupované od pěstitelů.

Jak ořechy ošetřit před zpracováním či uložením?

Bez ohledu na to, jestli je rovnou spotřebujete nebo zvolíte některý z postupů, k jejich uchování, vždy je důležité nechat je nejprve dobře vyschnout. Ořechy nejdříve očistěte (pozor, vlašáky barví), uložte je to síťového pytle, zavěste na suché a teplé místo a nechte je tam po dobu 5 až 6 týdnů proschnout. Ideální teplota při sušení je maximálně 25°C, jinak by ořechy začaly oxidovat, čímž můžou zhořknout a ztratit tak svou typickou příjemnou chuť. V takovém případě byste je museli vyhodit, protože by byly nepoužitelné.

Způsoby uchování

Zamrazte je


Dobře vysušené ořechy můžete skladovat v mrazáku. Stálá teplota pod bodem mrazu zajistí, že vydrží klidně až 9 měsíců, aniž by se snížila jejich kvalita či změnila chuť. Zmrazené ořechy mají tu výhodu, že se dají hned použít při vaření a pečení, neboť se snadno strouhají i krájí. Budete-li vlašáky chtít zmrazit, pak je nasypte do dobře uzavíratelné plastové krabičky nebo do mikrotenového sáčku, který je určený ke zmrazování potravin. Ořechy nesmí přijít do kontaktu s ostatními potravinami, které v mrazáku máte, proto hlídejte, jak co do mrazáku ukládáte, abyste třeba čerstvé maso nepoložili na sáček s ořechy a podobně.

Uchování v lednici

Pokud mrazák nemáte nebo se Vám nechce ořechy mrazit, pak je můžete uložit i do lednice. Jejich doba uskladnění však nesmí překročit 3 až 4 měsíce.

Nakládání

Spousta lidí, kteří si potrpí na sladké, nakládá vlašské ořechy do medu, jen je nasypat do čisté sklenice, promíchat s medem a je to. Med a ořechy musí být v poměru 1:1.

Zavařované

Oblíbeným způsobem jak vlašáky uchovat je zavařování. Stačí Vám jen čisté sklenice, do kterých nasypete ořechy a důkladně, pokud možno neprodyšně, je zavíčkujete. Sklenice naskládejte do zavařovacího hrnce a pusťte se do práce. Během zavařování musí být sklenice celé potopené ve vodě, nechte je po celou dobu zatížené. Zavařujte po dobu 90 minut při zhruba 85 stupních Celsia. Poté, co sklenice vytáhnete z hrnce, je ochlaďte a pak uskladněte na temné místo. Zavařené ořechy vydrží několik měsíců.

 Komentujte jako první

Zanechte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zobrazována


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..