Jak uchovávat sypaný čaj?


Jak uchovávat sypaný čaj?
Jak uchovávat sypaný čaj?

Čaj patří k jednomu z nejoblíbenějších druhů nápojů na světě. Mnozí dokonce dodržují rituál při jeho přípravě. Na trhu se objevují černé, zelené, bílé, bylinkové, žluté a ovocné čaje. Bez ohledu na to, který z nich si pořídíte, je důležité, abyste ho správně uchovávali, jinak nebude takový, jaký má být.

Skladování

Když se čaj skladuje správně, vydrží klidně i dva roky. Není to však jednoduché, neboť čaj patří mezi velmi choulostivé pochutiny. Nestačí jen popadnout první nádobu, která vám padne do ruky, nasypat ho tam a více se nestarat. Čaj potřebuje péči. Jak tedy s čajem po zakoupení zacházet, aby byl stejně čerstvý a kvalitní jako v den, kdy jste ho přinesli z obchodu?


  • Začněte tím, že ho zbavíte papírového sáčku, ve kterém jste ho zakoupili. Naprosto perfektní jsou pro tyto účely plechové nádoby či dózy, které mají tmavé sklo, těm se říká Prachovnice.

Nikdy je nesypte do nádoby vyrobení z čirého skla. Dávejte dobrý pozor, aby byla nádoba s čajem dobře a pevně uzavřená. To co je pro čaj zásadní při jeho uchování, je stálá teplota, tma a nepřístupnost vzduchu.

  • Je nezbytné, aby byl čaj uložen na temném místě. Zároveň musí být mimo dosah jiných pachů, tzn., že nesmí být v blízkosti dalších potravin, protože by mohl natáhnout jejich aroma.

Další co je zcela nevhodné, je uchovávání v mrazáku, čaj by totiž natáhl nejen pach masa, ale také vlhkost, tím by byl zcela znehodnocen.

  • Když budete kupovat více druhů čajů, vždy si každou nádobu, do které čaj přesypete, dobře označte, jak druhem čaje, tak datem, kdy jste ho zakoupili.

Je lepší kupovat jen tolik čaje, kolik je běžná domácnost schopna spotřebovat maximálně do 12 měsíců od nákupu.

 Komentujte jako první

Zanechte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zobrazována


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..