Jak vybrat do dílny stolní pilu

Jak vybrat do dílny stolní pilu
Jak vybrat do dílny stolní pilu

Profesionální práci se dřevem (stejně tak ale ani s kovem), si nelze představit bez kvalitní pily. Zatímco ale v domácích dílnách mohou svůj úkol plnit i pily méně výkonné nebo dokonce ruční, v těch profesionálních nebo takových, kde se domácí kutil pouští i do větších projektů, je třeba používat opravdu kvalitní vybavení. Na co si dát při výběru opravdu kvalitní pily pozor?

Typy pil do dílny

V kategorii stolních pil lze uvažovat o koupi klasických kotoučových pil, tzv. cirkulárek, anebo pil pásových. Klasikou je kotoučová pila, i v domácích nebo řemeslných dílnách se ale mohou uplatnit i pásové pily. K dispozici jsou ve variantách pro řezání dřeva i kovu a nabízí široké možnosti řezání materiálu, včetně tvarového řezání a řezání tzv. do rohu. Pracovní deska je sklopná a lze na nich vytvářet opravdu zajímavá díla.

Příkon pily a otáčky

Pro jakýkoliv typ stolní pily je samozřejmě nejdůležitějším parametrem příkon. Na trhu lze v obou kategoriích sehnat malé pily pro domácí dílničky s příkonem 500 nebo 600 W, i velké profesionální pily s příkonem přes 5 kW. Je samozřejmě důležité, jak často a pro jaký účel se budou pily používat. Čím větší nároky na ně budou kladeny, tím výkonnější pilu bude třeba pořídit.

Pro kotoučové pily jsou důležité i otáčky, ty je však třeba posuzovat v přímé vazbě na velikost kotouče. V každém případě je důležité vědět, jak hluboký a jak dlouhý prořez je pila schopná vytvořit a jak rychle je schopná řezání.

Stabilita, bezpečnost a příslušenství

Velký důraz by měl být pří výběru kladen i na hmotnost pily, ta totiž dává zařízení stabilitu a tím je bezpečná. Co se užitečného příslušenství týká, hodně práce ušetří odsávání pilin a prachu, stejně jako nejrůznější laserová pravítka a měřidla. V případě, že plánujete práci s velkými kusy materiálu, oceníte i nejrůznější stojany a přídavné držáky.

Zdroj obrázku: Duet PandG / Shutterstock.com

 Komentujte jako první

Zanechte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zobrazována


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..