Jak vybrat zájezd? 6 užitečných tipů ke skvělé dovolené

Jak vybrat zájezd? 6 užitečných tipů ke skvělé dovolené

Připravujete se na nákup zájezdu či dovolené? Tak si dejte pozor na těchto 7 věcí, na které byste neměli zapomenout během výběru a nákupu.

Vyberte si ten nejvhodnější typ zájezdů

Pod pojmem zájezd se v praxi může skrývat velké množství různorodých služeb. Někdy může jít o pouhé ubytování s vlastní dopravou. Poté může jít o rozsáhlejší služby, které zahrnují ubytování, dopravu i delegáta. Asi nejrozsáhlejší služby poskytují poznávací zájezdy. Během poznávacích zájezdů cestujete celou dobu s průvodcem, který vždy ukáže to nejkrásnější a kdykoliv poradí. Součástí poznávacích zájezdů není jen ubytování, stravování a doprava do destinace. V rámci poznávacích zájezdů máte připravený harmonogram a dopravu během každého dne zájezdu na zajímavé výlety. Obdobných rozsah může být také u cyklistických a vodáckých zájezdů nebo cest s pěší turistikou. Zde navíc průvodci si musí umět poradit i se specifikami těchto sportovních aktivit a mít případně potřebnou kvalifikaci.

Zkontrolujte si pojištění proti úpadku

Každá cestovní kancelář musí být povinně pojištěna proti úpadku. Díky tomuto pojištění se nemusíte obávat, že v případě ukončení činnosti cestovky přijdete o peníze. Pojištění kryje i případnou repatriaci neboli návrat domů. To by mělo zabezpečit situaci, kdy cestovní kancelář ukončí činnost během zájezdu. Certifikát o pojištění proti úpadku ukáže každá cestovka kdykoliv na požádání. Stejně tak jsou certifikáty zveřejňované na webových stránkách jednotlivých cestovních kanceláří. Ověřit si cestovku můžete také podle seznamu cestovních kanceláří na webu Ministerstva pro místní rozvoj.

Podívejte se na recenze

Jednou ze základních pouček u nákupu čehokoliv je kouknout se na recenze. Dobré je nedívat se jen na počet hvězdiček, ale také se i začíst do písemného hodnocení. Je potřeba si uvědomit, že na základě jen jedné či pár kritických hodnocení nelze dělat závěry. I dobré cestovce se někdy něco nemusí povést (a to může být mnohdy chyba dodavatele služeb) a naštvaný zákazník má spíše sklony k hodnocení než ten spokojený. Nicméně množství špatných recenzí už o něčem svědčí.

Dejte si pozor na necestovky

Do pořádání různých akcí, které se nápadně podobají zájezdům, se někdy pouští i další různorodí organizátoři. Pokud by vás nabídka na takovou akci zaujala, určitě si dejte pozor, jestli je na pořadatele dostatečný spoleh. Nebylo by šťastné, kdyby akce dopadla fiaskem a neodborný přístup organizátorů by to nezachránil. Nejen, že takový organizátor nemá pojištění proti úpadku, ale nesplňuje další zákonné povinnosti.

TIP: Ubytování na zámku

Dejte si pozor na víza a očkování

Při výběru země je potřeba také vzít v potaz to, jaké mají jednotlivé země podmínky vstupu. V případě vzdálenější a exotičtějších zemí může být potřeba pro vstup vízum. Vízum už je potřeba například i při cestách do USA nebo během zájezdů do Ruska (mimo samotného Petrohradu). Stejně tak je u exotických destinací potřeba ohlídat, zda není potřeba očkování na exotické nemoci. Jsou očkování, která jsou povinná, ale taky dobrovolná. Nicméně je potřeba zvážit možná rizika v dané zemí. Že je nějaké očkování doporučené má určitý důvod.

Bez cestovního pojištění ani krok

Ať jedete kamkoliv do zahraničí, určitě nevyrážejte bez cestovního pojištění. Pokud by se něco stalo, zásah záchranářů a lékařské zákroky mohou vyjít do milionů. Cestovní pojištění navíc kryjí i pojištění zavazadel a odpovědnosti. Důležité je i připojištění stornopoplatků. Něco by se mohlo bohužel udát už před cestou a na základě lékařského potvrzení dostanete většinu peněz zpět (pojišťovny si obvykle nechávají u stornopoplatků určitou spoluúčast, například 20 %). Cestovní pojištění mnohdy tvoří jen zlomek ceny zájezdu, přitom se to na klidu a jistotě během cest vrátí. Díky cestovnímu pojištění bude dovolená klidnější a nebudete se muset trápit obavami z možných rizik. U menších cestovních kanceláří pojištění stojí obvykle nižší desítky korun za den, ale velmi záleží na rozsahu balíčku a na přístupu prodejce.

Článek byl vytvořen ve spolupráci s cestovní kanceláří HOŠKA TOUR. Na jejich magazínu můžete najít více tipů na téma, jak vybrat cestovní kancelář.

.
Komentujte jako první

Zanechte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zobrazována


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..