Berete vitamin D3? Nezapomeňte přidat vitamin K

Berete vitamin D3? Nezapomeňte přidat vitamin K
Berete vitamin D3? Nezapomeňte přidat vitamin K

Vitaminy D3 a K2 spolu perfektně fungují, dokáží do těla správně distribuovat vápník, a tím posilují kosti a podporují jejich zdravé složení. Samotný vitamin D má řadu dalších pozitivních účinků, ale právě v kombinaci s K vám dodá nejvíc, co si od něj můžete vzít.

Vitamin D si tělo dokáže získat ze slunečního záření, avšak vstřebává se pokožkou. V zimě, kdy chodíme celí zabalení, ho tedy rozhodně nemáme dostatek, i když trávíme čas venku. Patrně si pamatujete, že jeho zvýšený příjem se doporučoval i v době covidu, má totiž pozitivní účinky na funkci imunitního systému. Kromě jiného však dokáže podpořit krevní oběh a sílu kostí.

Společně distribuují vápník po těle

Vitamin D3 odebírá vápník z krve, vitamin K2 ho pak transportuje přímo do kostí. Jeden bez druhého jsou sice užitečné, ale ne kompletně.

Co konkrétně znamenají ta čísla u označení vitaminu? Vitaminy se běžně vyskytují v různých formách. D3 je biologicky aktivnější než D2, obvykle se používá pro obohacení mléčných výrobků a dalších potravin. Podobně je tomu s vitaminem K. Existuje ve vícero formách, v zelené zelenině byste našli K1 neboli fylochinon. K2 čili menachinon objevíte hlavně v živočišných produktech, jako jsou vejce a maso, sýr, fermentované sójové produkty. Pro organismus je velmi důležitý.

Berete vitamin D3? Nezapomeňte přidat vitamin K
Foods rich in vitamin D. Healthy eating

Měli byste tyto vitaminy užívat i vy?

Pravděpodobně ano. Nedostatek vitaminu D je extrémně běžný prakticky ve všech částech světa. Vitamin K2 lidem tak často nechybí, nicméně přesto je výhodnější tyto dva přijímat společně. Běžnými příznaky nedostatku vitaminu D jsou únava, slabé kosti, závratě, bolesti svalů. K2 vám může chybět, jestliže máte často zubní kazy a srdeční problémy.

Oba vitaminy lze zakoupit samostatně, existují však i přípravky, jež je přímo kombinují. Například WoldoHealth má produkt Vitamín D3+K2 50 ml. Jde o vitaminy rozpuštěné v 100% MCT kokosovém oleji, protože tyto vitaminy ke vstřebání potřebují právě tuk.

 Komentujte jako první

Zanechte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zobrazována


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..