Česnek je v naší kuchyni hojně využívanou surovinou. Má svou charakteristickou vůni i chuť, která dokáže ochutit jakýkoliv pokrm. Slouží také jako prevence při nachlazení, dezinfekce organismu. Je to skvělý pomocník pro snižování cholesterolu v krvi a také pro snížení krevního tlaku.
Ochraňuje nás před bakteriální infekcí, preventivně působí proti vzniku rakoviny a je velkým pomocníkem při plísňových infekcích. Můžeme ho zpracovat na mnoho způsobů, pár tipů jsme pro Vás našli.
Česnekový olej
Suroviny: 3 stroužky česneku, 1 l oleje (olivový, slunečnicový, řepkový), sůl.
Česnek oloupeme, utřeme se solí a dáme na dno sklenice (karafa nebo zavařovací, to záleží na Vás). Na česnek nalijeme olej, sklenici uzavřeme, promícháme a necháme uležet zhruba týden (pokud chcete intenzivnější chuť, nechte pár dní navíc. Potom olej sceďte a používejte dle uvážení. Můžete ho dát do salátů, pod maso, do majonézy atd.
Čínský olej
Suroviny: 5 stroužků česneku, 1/3 zázvoru, 500 ml slunečnicového oleje, 50 ml sezamového oleje.
Česnek omyjeme, oloupeme a nakrájíme na plátky. Zázvor oloupejte, překrojte napůl, dejte vše do sklenice, zalijte olejem a nechte 48 hodin odstát. Poté olej přecedíme a je hotovo.
Nakládaný česnek I.
Suroviny: 1 kg čerstvého česneku, sůl, 2 lžíce soli, 1/2 l vinného octa.
Ocet se solí přivedeme k varu, povaříme 3 minuty, odstavíme a necháme vychladnout. Stroužky česneku krátce spaříme v osolené vodě a lehce sloupneme. Oloupaný česnek povaříme asi minutu ve vroucí vodě, osušíme a skládáme do sklenic. Zalijeme vychladlým nálevem. Za měsíc je česnek připraven k použití.
Nakládaný česnek II.
Suroviny: 500 g čerstvého nového česneku (nejlépe českého), nové koření, hřebíček, celý černý pepř, bobkový list, olej, feferonky, sůl, 4 lžíce cukru, 100 ml vody, 200 ml bílého vína, 100 ml octa.
Česnek oloupeme a skládáme do sklenic, které jsme si předtím vyvařili. Jednotlivé vrstvy česneku prokládáme kořením – novým kořením, hřebíčkem, pepřem a bobkovým listem (množství je na vás). Do každé sklenice s česnekem vložíme jednu feferonku. Nakonec česnek zalijeme lžičkou oleje a vše přelijeme připraveným nálevem. Na nálev svařte víno, ocet a vodu smíchanou s cukrem a solí. Nechte přejít varem a nalijte na česnek. Když jsou skleničky naplněné, zavíčkujte je a sterilujte 20 minut. Nakládaný česnek používejte na ochucení polévek, pomazánek a dalších pokrmů. Dá se jíst i jen tak s pečivem. Má jemnou štiplavou chuť.
Česneková pasta
Suroviny: 1/2 kg čerstvého jarního česneku (může být i zimní), 150 g soli, 200 g ztuženého pokrmového tuku (Omega).
Česnek oloupeme a stroužky umeleme na masovém strojku. V míse smícháme se solí a necháme hodinku odpočívat. V kastrolu si pak rozpustíme tuk, přidáme česnek se solí a mícháme, dokud se celá směs dobře neprohřeje (důležité je hlídat, kdy začne česnek pěnit). Jak začne pěnit, okamžitě ho sundáme z plotny a za stálého míchání necháme vystydnout. Vychladlou směs plníme do malých skleniček. Tato pasta vydrží až 2 roky, aniž by změnila konzistenci.
Zanechte odpověď