Jak zvládnout sebevědomý projev i když vám sebevědomí chybí?


Jak zvládnout sebevědomý projev i když vám sebevědomí chybí?

Někdy není zbytí a čeká vás důležitý pohovor či veřejný projev, kdy potřebujete vystupovat dobře. Jak toho však docílit, když jste sami nejistí a nesmělí? Existují důležité zásady, které dokážou maskovat vaši nervozitu. Jaké to jsou?

Klidná mluva

Důležité je mluvit pomalu a normálním přirozeným tónem. Soustřeďte se proto na pomalý proslov, více tím zaujmete publikum, a navíc tak získáte i trochu času pro sebe na rozmyšlení toho, co vlastně chcete sdělit. Mezi slovy nechte klidně větší pauzu, rozhodně nespěchejte. Rychlá mluva je častým problémem, když chcete mít tuto nepříjemnou situaci rychle za sebou. Bohužel se tím však akorát vše zhorší, můžete se zadrhávat či koktat. S nervozitou se také stává, že stoupá výška hlasu, na to si také dávejte pozor.

Artikulujte

Tento bod souvisí s tím předchozím. Jestliže chcete působit seriózně a vyrovnaně, je důležité mluvit srozumitelně, čehož dosáhnete poctivou artikulací. Jestliže totiž budete drmolit a mumlat, nejen že vás nikdo nebude chtít poslouchat, ale hlavně daný projev vůbec nebude působit dobře. Nebojte se mluvit nahlas, aby vaše slova vynikla, proslov si předem dobře natrénujte, abyste věděli, o čem vlastně máte mluvit.

Řeč těla

Velkým ukazatelem vašeho rozpoložení je řeč těla. Naše pohyby totiž toho prozradí opravdu hodně, ačkoliv mnohdy vůbec nechceme. Důležité jsou oči, jestliže budete těkat po místnosti a na nikoho se nepodíváte, nebudete působit vůbec dobře a nervozita bude velmi patrná, proslov pak nebude důvěryhodný. Snažte se proto udržovat alespoň nějaký oční kontakt, aby byl vidět váš zájem.

Při nervozitě je typické hrbení se a schovávání se do sebe. Soustřeďte se proto na rovná záda a vypnutá ramena a bradu vzhůru, to je postoj plný sebevědomí. Někdy dochází také k tendencím dělat zbytečné pohyby jako je těkavé trhání rukou či nevědomé hraní si s předměty v ruce. Jestliže se bez toho neobejdete, pak se snažte alespoň dělat tyto věci co nejvíce nenápadně.


Obzvláště pro introvertní povahy může být veřejný projev či důležitý pohovor opravdovou noční můrou. Bohužel se s tím ale musíme někdy poprat každý. Není však třeba dělat si zbytečnou hlavu, to by vás mohlo akorát více vystresovat.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 100 Kč
Zobrazit formulář pro nákupKomentujte jako první

Zanechte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zobrazována


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..