Jaká je ideální denní pohybová aktivita?


Jaká je ideální denní pohybová aktivita?
Jaká je ideální denní pohybová aktivita?

Pravidelný pohyb je velmi důležitou součástí našich životů, dokáže totiž předcházet mnoha fyzickým i psychickým potížím. Jaký je však ten minimální pohyb, který bychom každý den měli vykonat, abychom se udrželi ve zdravé kondici?

10 000 kroků není pravidlem

Velmi rozšířeným trendem je snaha splnit 10 000 kroků za den. Toto tvrzení však není nijak vědecky potvrzené a rozhodně vám tak tento počet kroků nezaručí kvalitní zdraví. Samozřejmě je lepší ujít alespoň pár tisíc kroků než se vůbec o aktivní pohyb nesnažit, přeci jen může být počet kroků jakýmsi ukazatelem naší pohybové aktivity, tu si však můžete splnit i jinak než tímto počtem kroků. Denní pohyb je důležité také přizpůsobit své aktuální kondici, zvážit všechna případná onemocnění, která vás tíží a dle toho odvodit aktivitu, která vás udrží fit.


Jak často bychom se měli hýbat?

Jestliže nejste zvyklí na větší fyzickou zátěž, pak bývá doporučováno jako nezbytné minimum pohybu 30 minut aktivity denně, což ve výsledku dělá 3,5 hodiny týdně. Jestliže jste však pohybu nikdy nevěnovali moc pozornosti, pak vůbec není na škodu začít klidně s menším množstvím pohybu, každá aktivita se počítá. Ať už se jedná o rychlou chůzi, běh či plavání, to vše dokáže zlepšit stav organismu a slouží tak jako prevence různých nemocí. Pro děti a mládež se doporučuje výraznější pohybová aktivita, a to v rozsahu minimálně hodinu denně.

Vše o totální endoprotéze kolene (TEP)

Jak si zlepšit kondici?

Každý jedinec velmi individuálně reaguje na různé druhy a intenzitu pohybu, lze však říci jakési obecné informace o tom, kdy se pohybem neudržujete v kondici, ale naopak ji ještě zlepšujete. Obzvláště pokud na pohyb nejste zvyklí, zlepšování kondice půjde poměrně rychle. Prokazatelný efekt má aerobní aktivita 30–40 minut alespoň třikrát týdně. Zařadit byste měli také posilování a protahování alespoň dvakrát týdně. Aerobní cvičení je například běh, plavání, cyklistika či inline brusle.

Udržovat se v kondici by mělo být cílem každého z nás, zdravé tělo totiž znamená také zdravou mysl a sport je hlavně skvělou aktivitou.

 Komentujte jako první

Zanechte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zobrazována


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..