Jaké jedlé květy lze použít při vaření?


Jaké jedlé květy lze použít při vaření?
Jaké jedlé květy lze použít při vaření?

Přijde vám divné jíst kvetoucí rostliny? Věřte, že se tím o hodně připravujete, protože z vybraných květin můžete vykouzlit spoustu pokrmů. Existuje řada receptů, ať už v knižní podobě či na internetu, podle kterých si můžete uvařit bezpočet pokrmů, obsahující jedlé květy.

Pampeliška

O pampelišce už jsme si psali v jiném článku kvůli jejím léčivým účinkům, ale málokdo ví, že je skvělá i v některých pokrmech. Zkuste si někdy čerstvé květy pampelišky opražit na másle, nebo si jí naložit do octa či vína, skvělá je i na sirupy (má lehce medovou příchuť). Její okvětní lístky zase skvěle dochutí rýži.

Levandule

V gastronomii se hojně využívá díky její úžasné vůni a příjemné nasládlé chuti. Je vhodná na přípravu dezertů, čokolády, zmrzlin, ovocných salátů či jako ozdoba na dorty a zákusky. Nebojte se jí hodit i do salátu, uvidíte, jak jeho chuť pozvedne.


Fialka

Podobně jako levandule je vynikající v dezertech, zmrzlině či do salátu. Na trhu jí můžete pořídit i kandovanou. Fialky zpestří obložený talíř s chlebíčky a jednohubkami, nebo třeba s masem.

Bezový květ

Tyto květy jsou známé především ve formě bezové šťávy, jejíž chuť je vynikající, navíc má léčivé účinky. Květ bezu můžete dát do polévek, a to jak studených tak teplých, ale neváhejte jimi ochutit také smažené řízky či med.

Růže

O růžích je známo, že je jedna z nejoblíbenějších jedlých ozdob, protože nejen, že je krásná pro oko, ale má úžasnou vůni a velmi zajímavou chuť. Růžové okvětní lístky jsou skvělou ingrediencí do různých zeleninových salátů, kterým dodá šmrnc, ochutí také ovocné pěny či koktejly (alkoholické i nealkoholické).

Karafiáty

Ač se to nezdá možné, dají se konzumovat i karafiáty, jen se z nich musí odstranit bílá část okvětních lístků, která má nepříjemnou hořkou chuť a celý pokrm by tak mohla zničit. Jinak jsou karafiáty skvělé na výrobu sirupu, vína, ovocné šťávy či v zeleninových salátech.

 Komentujte jako první

Zanechte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zobrazována


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..