Kde a jak často čistit péřové přikrývky?

Našli jste na půdě staré peřiny po babičce? Tak je nevyhazujte. Peří nechte vyčistit a použijte jako náplň do nové přikrývky. Zahřeje vás i v těch největších mrazech.

To, že není nad husí peří, věděly už naše prababičky, které ho po večerech draly za světla petrolejových lamp. Draní peří svého času bývalo významnou sociální záležitostí. Ženy z vesnice se sešly u jednoho stolu a draly tak dlouho, až všechno peří nadraly. A při tom si zpívaly a vyprávěly nejrůznější historky. Pro neznalé slova draní – jedná se o oškubávání peří z ostnů, které by v peřinách způsobily pěknou neplechu. Nejenže by tlačily jejího uživatele, ale také by mohly propíchnout sypkovinu.

Proč zrovna peří?

Dnes už se samozřejmě nedere, pro lůžkoviny z husího peří, které je celkově kvalitnější než např. kachní, se chodí do obchodů. A jde pěkně na odbyt. Za husí peří hovoří celá řada argumentů. V první řadě se jedná o ryze přírodní materiál, který navíc perfektně dokáže regulovat teplotu. V zimě zahřeje a v létě udrží příjemné klima. Kvalitní přikrývku z husího peří je proto možné používat po celý rok.

Měkké a pohodlné

Za přikrývky z husího peří hovoří i jejich komfort. Jakmile se do ní jednou zavrtáte, tak se vám z postele opravdu nebude chtít. Jsou totiž krásně měkké, lehoučké a velmi příjemné na dotek. A když se o ně budete správně starat, vydrží vám celé generace. A jak by tato péče měla vypadat?

Jak se starat o péřové lůžkoviny?

Péče o přikrývky a polštáře z husího peří musí být šetrná. I přesto je třeba jejich náplň udržovat v čistotě. Čištění peří je vhodné provádět alespoň jednou do roka, pokud v rodině máte alergiky na roztoče, i častěji. Pokud jste se v peřině zpotili, nechte ji alespoň vyvětrat.

Patří peřina do pračky?

Odpověď na tuto otázku najdete na štítku (pokud jste si peřinu koupili v obchodě). Na peřině po babičce ale žádný štítek nebude. V tomto případě se o její očistu postará čistírna peří, která k tomuto účelu používá moderní technologie. Například čistírna peří Vpohospaní.cz peří čistí na bázi profuku a praní pomocí páry, která peří desinfikuje a následně zcela prosuší a na konec provoní kvalitní aviváží. V tak vyčištěné peřině se vám bude spát jako v bavlnce.
Komentujte jako první

Zanechte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zobrazována


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..