Které potraviny obsahují sůl?


Které potraviny obsahují sůl?
Které potraviny obsahují sůl?

Pro náš organismus je sodík, který je běžně dostupný v soli (chlorid sodný) nepostradatelný. Stará se o správnou rovnováhu tekutin, čímž prospívá svalům i nervové soustavě. Doporučená denní dávka je kolem 5 g soli. U většiny z nás je však jeho množství v našem těle větší, než by mělo být a to i když se snažíme solení omezovat. Podle statistik naše tělo přijme 6 kg soli za rok, což vychází na dávku 16,5g. Na vině jsou totiž potraviny, které obsahují sůl, aniž by chutnali slaně.

Jaké to jsou?

Mražená jídla – každá porce může obsahovat zhruba 790 mg sodíku, protože sůl prodlužuje trvanlivost.

Balené uzeninyna rozdíl od čerstvých potravin jsou na sodík bohatší, je to kvůli konzervaci. Také se velmi často napouštějí slanou vodou, jsou pak těžší. To samé platí i u baleného masa.

Solené oříškychutnají báječně, a proto nás lákají k oříškovému hříchu, přesto třeba arašídy, v sobě mají na 1 g až 192 mg sodíku, podobně na tom jsou i ostatní oříšky. Lepší je sáhnout po nesolené verzi.


Cereálie – jsou sice součástí zdravé výživy, přesto i v nich je obsažen sodík a to kolem 250 mg v jedné porci, neboť se přidává během pražení.

Polévky – instantní nasypeme do hrnečku, zalijeme a máme hotovo. Nebo sáčkovou do hrnce s vodou, necháme povařit dle návodu a polévka je na světě, a to je to nejhorší co si můžeme dát, protože každá taková polévka obsahuje až 744 mg sodíku. Proto si raději uvařte domácí polévku a na sáčkové zapomeňte.

Marinády – jakákoliv marináda je nadupaná sodíkem, třeba sójová omáčka ho má kolem 1024 mg na jednu polévkovou lžíci.

Omáčky na těstoviny – bohužel ani tato oblíbená pochutina, kterou si dopřáváme, když se nám nechce vyrábět domácí omáčka, není nadměrného množství sodíku ušetřena. Půl šálku hotové omáčky obsahuje až 554 mg.

Kde ještě můžete najít sodík?

  • Zeleninové šťávy (na 200 ml až 480 mg sodíku)
  • Kořenící směsi (568 mg)
  • Nakládaná zelenina
  • Předvařená rýže
  • Instantní těstoviny
  • Kečup (1 lžíce až 167 mg)
  • Různá dochucovadla

V neposlední řadě obsahují sodík také minerální vody, přestože jsou jinak zdraví velmi prospěšné, mohou v sobě mít až 1 g sodíku na 1 litr.

 Komentujte jako první

Zanechte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zobrazována


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..