Které potraviny psům škodí?

Které potraviny psům škodí?

Které potraviny psům škodí?

Podobně jako jsou vhodné potraviny důležité pro člověka, je správná strava potřebná pro zdraví vašeho psa. Jeho jídelníček by měl být pestrý, vyvážený a zároveň obsahovat jen ty potraviny, které nemohou psům nijak uškodit. Mějte na paměti, že co je dobré pro vás nebo vám chutná, může vašemu psovi nejen škodit, ale v některých případech jej může nesprávná potrava i zabít. Které potraviny škodí psům?

Hroznové víno

Existuje mnoho pejsků, kteří si s malými šťavnatými kuličkami hrají a také je konzumují. Bohužel v sobě můžou skrývat nebezpečí a to nejen v čerstvé formě, ale i jako rozinky.

Psa může ohrozit otrava a následně také silná dehydratace organismu. Tím může dojít k poškození ledvin, což může psa ohrožovat na životě. Dosud nebylo zjištěno, která látka obsažená ve víně je odpovědná za způsobenou otravu, ale často bývá příčinou přecitlivělost na některou látku či alergická reakce organismu.

Česnek a cibule

Obě tyto potraviny obsahují sirné sloučeniny. Problém je v tom, že dokážou poškodit hemoglobin v červených krvinkách, který je zcela nepostradatelný pro přenos kyslíku. Pro psa jsou cibule s česnekem velmi toxické a v případě otravy se dostaví průjem, bolesti břicha, zrychlený tep a problémy s dýcháním. Zároveň s tím psa přepadne extrémní únava a je zcela apatický.


Čokoláda

Rozhodně svého psího miláčka nekrmte čokoládou, i kdyby loudil sebevíc. Nebezpečí, které čokoláda skrývá je látka theobromin (nejvíc ho je v hořké čokoládě s vyšším obsahem kakaa), protože pes jej odbourává velice pomalu, navíc brání ve správné činnosti adenosinu, což je látka odpovídající za regulaci správného srdečního rytmu. Pokud by pes konzumoval čokoládu, dojde u něj k poruše srdečního rytmu, což pro něj může být nebezpečné, často i s tragickými následky. Další, co je pro psa škodlivé, je kofein.

Avokádo

Některé druhy avokáda obsahují persin, což je velmi toxická složka, která zvířatům způsobuje velké problémy a škodí jim. Dalo by se říci, že je pro ně avokádo nejvíce jedovaté. Otrava se nejčastěji projevuje zvětšeným bříškem, dýchacími potížemi a také zavodněním organismu.

Suché plody

Pokud si myslíte, že ořechy a mandle budou pro psa dobrým pamlskem, jste na omylu. Třeba makadamové ořechy jsou pro psa jedovaté. Otrava se projevuje zvracením, slabostí, horečkou a poruchami koordinace. Tento druh otravy není pro zdravého psa smrtelná, ovšem u těch jedinců, kteří mají nemocné ledviny či játra je riziko úmrtí značně vysoké, zejména když je to oříšek v čokoládě. Mandle v sobě skrývají kyanidy, jež brání využívání kyslíku obsaženého v buňkách. Pes se tak otráví díky tomu, že se vnitřně udusí.

Poznámka: chcete-li svému miláčkovi dopřát něco dobrého na zub, pořiďte tu mlsání, které je přímo určené pro pejsky. Na trhu seženete různé sušenky, tyčinky, sušeného masíčko, žvýkací hračky, psí čokoládu a podobně.

 Komentujte jako první

Zanechte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zobrazována


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..