Kulajda a guláš: Víte, co jíte?

Kulajda a guláš: Víte, co jíte?

Nebojte, nebudeme vás zatěžovat tím, co je nezdravé v těchto pokrmech, které Češi milují. Vezmeme to trochu jinak. Podíváme se na původ těchto jídel. Uvidíte, že to je zajímavé.

Kulajda podle Adelajdy

Na kulajdu i guláš existují tradiční recepty i inovativní. Ty si můžete najít na jedno kliknutí. Mrkneme se ale na to jak zvykli. Kulajda nejspíš, dle verze Víta Korce z Trutnova, vychází ze jména jihočeské lidové kuchařky Adelajdy Kuhové, která se narodila v roce 1805. Adelajda byla původem z Německa, a tím pádem se její jméno podle šumavského zvyku vyslovovalo Kuh Adelajde. Další verzí je, že pojem vznikl z nářečního slova zakudlit, což vzniklo asi obměnou původního slova zakvedlat. Kulajda má však jemné nuance názvu dle krajů. Například na Vysočině si dáte kudlavku, na Milevsku slyší jen na kulimajdu. Kulajda sama o sobě je tedy jihočeský pokrm. Toť k názvům. A co gastronomický původ? Inspirace je možná z Francie. Podobná polévka v jednoduché verzi je parmentier, pokrm pojmenovaný podle francouzského lékaře, agronoma a propagátora brambor Antoina-Augustina Parmentiera, který žil v 18. a 19. století. Ten sice polévku nevymyslel, ale získala po něm jméno za zásluhy.

Guláš na sto způsobů

Guláš je takový… guláš. Jak rádi říkáme, když se něco smíchá dohromady. V tomto případě v dobrém smyslu ale. Základem jsou paprika, cibule a maso, a pak si můžete experimentovat. Guláš je původně maďarské jídlo, které se sem ale dostalo z Turecka. Pojem je odvozen z maďarského slova gulya, což můžeme přeložit jako stádo hovězího dobytka, a také z tureckého slova Asker, to zase znamená voják, vojsko. Gul As (maso pro vojáky) je tedy gulyás, guláš. A jak jsme zmínili, existuje mnoho obměn. Klasický hovězí, vepřový. Známý je segedin se zelím. Buřtguláš je takový bramborový kotlík. Do krkonošského se dávají houby, mexický s hráškem se podává s rýží posypanou sýrem. A mohli bychom pokračovat dále, protože možná i vy máte rodinný recept.
Komentujte jako první

Zanechte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zobrazována


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..