Květomluva – nechte to říct květy za vás


Květomluva – nechte to říct květy za vás
Květomluva – nechte to říct květy za vás

Kytice patří k oblíbeným darům hlavně pro ženy, snad každou z nich potěší dostat květinu. Tyto okrasné rostliny však často jen svým vzhledem vyjadřují určité sdělení. Pojďme se proto podívat, co můžete jednotlivými květinami vyjádřit.

Květomluva v historii

Již v dřívějších dobách byly rostliny hojně využívány pro sdělení určitého obsahu. Obrovské množství květin má k sobě přiřazené specifické sdělení, díky kterému se můžeme vyjadřovat beze slov. Ačkoliv v dnešní době se jen málo lidí věnuje květomluvě, dříve záleželo i na detailech, jak je kytice naaranžovaná, na jakou stranu je uvázána mašle, či jak jsou květy nakloněny. V dnešní době není o řeči květin takové povědomí.

Řezané květiny

Nejobvykleji se darují květiny řezané a různě aranžované. Například gerbera skrývá velkou upřímnost, gladiolou pak můžete vyjádřit, že potřebujete více času. Darujete-li karafiát, je zde rozhodující barva, pro kterou se rozhodnete. Bílý vyznačuje touho po lásce, červený obdiv a žlutý naopak zklamání.


Květomluva – nechte to říct květy za vás

U růže je symbolika velmi rozmanitá, obecně se však dá říct, že je považována za symbol lásky a vášně. Rozdílné barvy pak mohou skrývat lehce odlišná sdělení, pro své trny může být brána jako vyjádření bolesti. Zajímavá je také symbolika tulipánu, kdy červený vyjadřuje lásku, žlutý pýchu obdarovaného a oranžový povrchní krásu.

Okrasné pěstované rostliny

Darovat rostlinku v květináči se může zdát ještě lepší variantou, při správné péči je totiž tento dar mnohem trvalejší než kytice řezaných květin. Zakoupíte-li afrikán, můžete tak vyjádřit nehynoucí lásku a oddanost, stejně tak fialka je považována za květinu lásky. Narcis je nepochybně považován za rostlinu spojovanou se sebeláskou a zahleděností do sebe. Například kaktus se bere jako symbol krátkého prchavého štěstí, begonie mý vybízet k ostražitosti.

Ať už zvolíte jakoukoliv květinu, obdarovaného rozhodně potěší. Víte-li však, že se daná osoba zajímá o květomluvu, rozhodně ji příjemně překvapí, když ukážete, že i vy využíváte květinu k neverbálnímu sdělení.

 Komentujte jako první

Zanechte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zobrazována


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..