Mít či nemít životní pojištění?

Mít či nemít životní pojištění?
Abyste byli chráněni co nejlépe, je důležité vědět, jak správně životní pojištění nastavit
Mít či nemít životní pojištění?

Lepší být připraven, než zaskočen – a v životě to platí dvojnásob. Občas v něm nastávají situace, které jednoduše neovlivníte. Vážný úraz či smrt živitele v rodině mohou znatelně ovlivnit rodinný rozpočet. Abyste dopady nepříjemných situací zmírnili, využít můžete životní pojištění.

ALT: Abyste byli chráněni co nejlépe, je důležité vědět, jak správně životní pojištění nastavit.

Životní pojištění a jeho druhy

Takzvané životko využijete v případě, že chcete ochránit sebe i své blízké před dopady těžkých životních situací. U některých druhů životního pojištění můžete své prostředky navíc zhodnotit.

Než si životní pojištění zřídíte, popřemýšlejte, co od něj očekáváte. Jde vám čistě o pojistnou ochranu, nebo také o finanční přilepšení do budoucna? Abyste si nastavili životní pojištění co nejlépe, nabízíme přehled toho, co pojišťovací trh nabízí. Jsou to:

  • Rizikové pojištění,
  • kapitálové pojištění,
  • investiční životní pojištění.


Rizikové pojištění je ten nejjednodušší model, zároveň nejčastější. Kryje rizika jako je úraz, dlouhodobá pracovní neschopnost, invalidita či dokonce smrt. Pravidelně platíte částku, kterou ovšem v případě, že se žádná pojistná událost nestane, nemůžete nijak nárokovat.

Tip: Věděli jste, že životním pojištěním můžete pojistit i situaci, kdy nejste z vážného zdravotního důvodu schopni splácet hypotéku?

Kapitálové pojištění zahrnuje rezervotvornou složku, kterou pojišťovna vyplatí za určitých podmínek, jako je například dovršení věku. Pojišťovna vám vyplatí investovanou část společně se ziskem z investice. V případě investičního životního pojištění sami volíte, kam rezervotvornou složku investujete. Investuje se do podílových fondů a většinou si můžete vybrat z několika investičních strategií, rozdělených dle míry investičního rizika.

V dnešní době mnoho pojišťoven nabízí životní pojištění pro děti. Výhodné může být v případě, že jeden nebo oba rodiče zemřou. Dítě pak dle podmínek pojišťovny získá jednorázovou finanční sumu nebo pravidelný důchod.

Pokud chcete životní pojištění využít jen pro zhodnocení peněz, tuto variantu nedoporučujeme. Existují lepší a výnosnější formy investice, například investice do podílových fondů.

Stále nejste jisti, který typ pojištění je ten pravý právě pro vás? Pomoct vám může kalkulačka životního pojištění.

Další výhody životního pojištění

Jak u kapitálového, tak investičního životního pojištění lze využít slevu na dani. Zaplacenou částku za daný rok si můžete odečíst od základu daně, a to až do výše 24 000 Kč za rok. Aby suma byla daňově odečitatelná, je potřeba mít smlouvu uzavřenou alespoň na 5 let, smluvně sjednáno, že k vyplacení peněz dojde až po dosažení 60 let a musíte být pojistníkem i pojištěným zároveň.

Tip: Chcete se pojistit? Na nic nečekejte! S nižším věkem se totiž pojí také výhodnější pojistné podmínky.

 Komentujte jako první

Zanechte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zobrazována


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..