Nenechte se bolestí zad „položit na lopatky“


Nenechte se bolestí zad „položit na lopatky“
Nenechte se bolestí zad „položit na lopatky“

Trápí vás bolesti zad? Na jednu stranu vás možná potěší, že v tom nejste sami, protože stejným problémem trpí více než 90 % lidí v produktivním věku. Celkově až 85 % populace. Na druhou stranu nás tento fakt bolesti nezbaví.

O příčinách bolestí zad se mluví neustále – a přesto… Udělali jste už něco proti té své? Podívejte se na pět rad, které vám uleví od bolesti, anebo se postarají o to, aby se bolest zad vlastně vůbec nedostavila.

Psaní naše záda nemají rády

A je jedno, jestli píšeme na počítači, nebo perem. Věděli jste, že bolesti zad trápily již před 200 lety písaře? Tak začali používat pero místo klasického husího brka. To proto, že si přestali dávat pauzu, která dříve sloužila k ostrouhání brka. Pauza vám pomůže i nyní. Neseďte strnule celé hodiny u počítače bez pohnutí. Dva až čtyřikrát za hodinu se zvedněte, párkrát předkloňte, natáhněte paže, zatočte krkem.

Pozor na to, jak u počítače sedíte

Máte monitor na stole šikmo? Chyba! Nemáte jeho střed přímo před očima tak, abyste nemuseli krčit krk nebo zaklánět hlavu? Chyba! Nemáte položena předloktí a zápěstí při psaní na stole? Opět chyba – a nejen pro záda, ale i pro vaše karpální tunely. Stále používáte myš na kabel? Další chyba! Všechno jsou to situace, kdy se dostáváme do neergonomické polohy, která pak vede k bolesti zad na různých místech. A umí být skutečně nesnesitelná.


Nehrajte si na „železného muže“

Víkendové zvedání těžkých „šutrů“ dovezených z lesa na manželčinu skalku se umí skutečně bolestivě vymstít. U žen stačí nošení příliš těžkých kabelek. Schválně – odvažte si svoji kabelku, pak vysypte její obsah na stůl a co jste za poslední týden nepoužila, dejte stranou. Zbytek pak dejte zpátky do kabelky a opět zvažte. Tak co, o kolik je lehčí? O polovinu? Nebo dokonce o víc?

Jak se vám spí? Budíte se se ztuhlým krkem?

Příčinou bývá například příliš vysoký polštář. Že spíte hned se dvěma? Své krční páteři tím děláte medvědí službu. A přestože se doporučuje spát spíše v chladnější místnosti, pozor, aby vám nebyla zima příliš velká. Ta vede k nastydnutí a strnulosti zejména v oblasti krční páteře.

Pohyb není mučení

I když si to o něm myslíte. Nemusíte chodit běhat, ani do posilovny. Ráno se protáhněte po probuzení, do práce se snažte jít alespoň 10 minut po vlastních, v práci se minimálně dvakrát za hodinu zvedněte ze židle a večer se jděte projít třeba se svým psem. To bohatě postačí ke zlepšení vašich bolavých zad. Každý pohyb se počítá.

Říkáte si, že teď je už každá rada drahá a trápíte se akutní bolestí?

Ulevte si vhodným lékem. Co na bolest zad? Od bolesti zad, ale i svalů a kloubů uleví Olfen gel. Obsahuje léčivou látku diklofenak, která je proti bolesti, tlumí zánět a má rovněž protirevmatické účinky.

 Komentujte jako první

Zanechte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zobrazována


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..