Jak na odškodnění bolesti při dopravní nehodě v roce 2018


Jak na odškodnění bolesti při dopravní nehodě v roce 2018

Utrpěli jste újmu na zdraví při dopravní nehodě, kterou jste nezpůsobili? V tom případě možná právě zjišťujete, jak je to s odškodněním újmy na zdraví u pojišťovny viníka dopravní nehody. Poměrně často uplatňovanou náhradou je bolestné.

Jak se stanovuje výše pro základní odškodnění bolesti

Občanský zákoník nestanovuje konkrétní výši částky, která má být vyplacena při odškodnění dopravní nehody. Aby došlo k určité míře zjednodušení, byla proto vypracována Nejvyšším soudem Metodika k náhradě nemajetkové újmy na zdraví. V této Metodice kromě jiného najdeme i postup pro stanovení výše odškodnění bolesti.


Metodika ukotvuje přehled jednotlivých druhů bolestí. Každé položce je přitom přiřazen určitý počet bodů. Pro stanovení výše odškodnění bolesti je přitom nutné výsledný bodový součet vynásobit hodnotou jednoho bodu. Ale jak zjistíte hodnotu jednoho takového bodu?

Hodnota bodu se každý rok liší

Hodnota bodu vychází z jednoho procenta hrubé měsíční nominální mzdy na přepočtené počty zaměstnanců v národním hospodářství za kalendářní rok předcházející roku, v němž vznikla bolest. V roce 2017 přitom tato hodnota činila 29.504,- Kč.

To znamená, že pokud v letošním roce utrpíte dopravní nehodu, pak hodnota jednoho bodu při určování výše odškodnění bolesti činí 295,04 Kč.

Více informací o odškodění nehod se dozvíte na www.odskodneninehody.cz.

 

 Komentujte jako první

Zanechte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zobrazována


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..