Odškodnění pracovních úrazů při zaměstnání na dohodu o provedení práce


Odškodnění pracovních úrazů při zaměstnání na dohodu o provedení práce
Odškodnění pracovních úrazů při zaměstnání na dohodu o provedení práce

Jste zaměstnaní na dohodu o provedení práce a utrpěli jste při plnění pracovních povinností úraz? Zjistěte, zda máte právo na jeho odškodnění a jaké povinnosti se v takovém případě na zaměstnavatele vztahují.

Má zaměstnanec na DPP právo na odškodnění pracovního úrazu?

Ano. V praxi se však lze občas setkat s přístupem, že zaměstnavatel poškozenému zaměstnanci tvrdí, že nemá právo na odškodnění pracovního úrazu vzhledem k tomu, že byl zaměstnán pouze na dohodu o provedení práce.

Ve skutečnosti však zaměstnanec, který byl u zaměstnavatel zaměstnán na dohodu o provedení práce a utrpěl u něj pracovní úraz, může žádat odškodnění za pracovní úraz. Stejně jako zaměstnanec, který je zaměstnaný na hlavní pracovní poměr.

Záznam o pracovním úrazu

Zaměstnavatel povinnen vyhotovovat záznamy a vést dokumentaci o všech pracovních úrazech, kvůli kterým došlo k pracovní neschopnosti zaměstnance, která trvala déle než 3 kalendářní dny. Nebo v důsledku kterých došlo k úmrtí zaměstnance.

Poškozený zaměstnanec by tedy měl zaměstnavatele vždy požádat o záznam o pracovním úrazu, aby získal důkaz o okolnostech, které pracovní úraz způsobily.

Jaké odškodnění můžete žádat?

Poškození pracovním úrazem mohou žádat několik druhů náhrad. Je však třeba myslet na to, že každý případ je posuzovaný individuálně a poškozený proto automaticky nemá nárok na všechny druhy odškodnění.

Mezi okruhy náhrad odškodnění pracovních úrazů patří náhrada ztráty na výdělku, náhrada za účelně vynaložené náklady spojené s léčením i náhrada věcné škody. Zapomenout nesmíme ani na odškodnění bolestného a ztížení společenského uplatnění.

Pro více informací z oblasti odškodnění pracovních úrazů navštivte web www.odskodnenizapracovniuraz.cz.

 Komentujte jako první

Zanechte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zobrazována


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..