Tenis jako perfektní forma tréninku


Tenis jako perfektní forma tréninku

Mnozí z nás rádi koukají na přenosy tenisových zápasu a turnajů a někteří z nás ho i rádi hrají. Ale pátrali jste někdy po původu tohoto elegantního sportu?

Stručná historie tenisu

Prapůvod hry pochází z konce 13. století z Francie, kdy se míček chytal do sítí a říkalo se mu v překladu „hra na lov“. Hrávalo se na klášterních dvorech (court) a odtud také pochází označení tenisového hřiště – tenisový kurt nebo dvorec. Hra nabrala na značné popularitě, přesunula se do Anglie, kde se začala hrát od 15. století na profesionální úrovni, aby se v červenci uskutečnilo první mistrovství. Kde jinde, než na slavném Wimbledonu.

Ostatní země na sebe nenechaly dlouho čekat a turnaje se začaly konat v New Yorku, Melbourne a Paříži.

Základní pravidla zůstávají stejná – hráč nesmí na soupeřovu stranu (nesmí ani tenisovou raketou přes síť na soupeřovu polovinu),při servisu tenista nesmí přešlápnout čáru a musí trefit křížem na první pole. Na podání má dva pokusy a hráč musí při hře umístit míč do kurtu.

Zdravotní prospěch hraní tenisu

Hraní tenisu je určené pro všechny věkové kategorie, a možná i proto se těší takové oblibě. Může to být skvělý trénink a zároveň spousty zábavy, a ta je přece v životě tolik důležitá. Mezi hlavní zdravotní přínosy tenisu patří zvýšení aerobních kapacit, zlepšení metabolické funkce, snížení klidového srdečního rytmu a krevního tlaku, zvýšení hustoty kostí, snižování tělesného tuku a hubnutí, zlepšení svalové síly a pružnosti.

Osobnosti z různých odvětví propadly kouzlu tohoto elegantního sportu. Editorka magazínu Vogue Anna Wintour, americký herec Brad Pitt, členové britské královské rodiny Prince William a jeho choť Kate, poker hráčka Celina Lin, komička Ellen Degeneres nebo nezapomenutelný Limonádový Joe Karel Fiala.

Tenis je totiž kromě pěkné dřiny také neimpaktní sport, tudíž vhodný pro lidi se všemi úrovněmi zdatnosti, a proto je to společenská událost a skvělý způsob, jak poznat nové lidi.

Grandslamové turnaje

Už pouhé sledování toho úžasného sportu je zážitek. Hlavními čtyřmi tenisovými událostmi jsou grandslamové turnaje – Wimbledon, US Open, French Open, Australian Open.

Tenisté za ně získávají nejvíce bodů, mediální pozornosti, a jelikož je tenis jedním z nejbohatších sportů světa, také finanční odměny.

K dnešnímu dni má na svém kontě nejvíce grandslamových titulů švýcarský hráč Roger Federer (20 titulů), o jeden méně má připsáno španělský tenista Rafael Nadal, se 17 tituly je na třetím místě Novak Djokovic ze Srbska.

Mezi dámami je na tom nejlépe Američanka Serena Williamsová s 23 tituly, o jeden méně má Němka Steffi Grafová a česká rodačka Martina Navrátilová, ovšem hrající v emigraci za USA, nashromáždila za svojí skvělou kariéru 18 blyštivých grandslamových cen.

Pár zajímavostí ze světa tenisu

Bílý sport je přezdívka, kterou si tenis získal proto, že se mohl hrát pouze v bílé barvě. Dnes tenisové zápasy připomínají módní přehlídky a sportovní značky se předhání, kdo vyvine funkčnější a módnější outfity.

Žlutý tenisový míček byl poprvé použitý na Wimbledonu v roce 1986. Tenis je také olympijským sportem a nediskriminuje ani vozíčkáře, kteří mají svoji disciplínu upravenou ke svým potřebám.

Nejrychlejší zaznamenaný servis mezi muži pochází z rakety Australana Sama Grotha, naměřili mu 263,44 km/h. Nejrychlejší zaznamenaný servis mezi ženami má na svědomí americká tenistka Venus Williamsová, míček letěl rychlostí neuvěřitelných 205 km/h. Té patří další prvenství, kdy se svojí sestrou Serenou vyhrály olympijské zlato jako první sesterská dvojice vůbec.

Sport byl zprvu poněkud konzervativní, ale první si obléknul na wimbledonový zápas kraťasy Henry Austin v roce 1932. Ženy dokonce hrávaly turnaje v dlouhých bohatých sukních.Wimbledon je vyhlášený pro své pojídání jahod, každý rok se jich zkonzumuje masivních 24 tun.Wimbledon je jediný z hlavních turnajů, který se hraje na travnatém povrchu. Někteří ho milují, jiní z něj mají naopak hrůzu.

Nejkratší grandslamové finále si připsala německá šampionka Steffi Grafová, která porazila Natalii Zverevovou v roce 1988 za neuvěřitelných 34 minut, výsledek byl 6-0, 6-0. Naopak nejdelší se uskutečnil na Wimbledonu mezi Johne Isnerem a Nicolasem Mahutem v roce 2010, trval neskutečných 11 hodin a 5 minut!

Zdroj obrázku: Likoper / Shutterstock.com




Komentujte jako první

Zanechte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zobrazována


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..