Jak odstranit vteřinové lepidlo?


Jak odstranit vteřinové lepidlo?
Jak odstranit vteřinové lepidlo?

Každý z nás někdy používal vteřinové lepidlo a jistě budete souhlasit, že i když lepí většinou dobře a opravdu rychle, není nic horšího, než když si s ním zapatláte ruce nebo vám někam ukápne a vy se ho potřebujete co nejdříve zbavit. Přestože už je možné zakoupit i odstraňovač vteřinového lepidla, existuje i několik možných způsobů, jak lepidlo z některých povrchů odstranit. Jak odstranit vteřinové lepidlo?

Odstranění lepidla ze dřeva

  • Nehet – pokud vám lepidlo ukápne ve slabší vrstvě, zkuste ho nejdříve odstranit pomocí nehtu. Mělo by jít jednoduše seškrábnout.
  • Aceton – jestliže se vám dostala kapka lepidla na lakované dřevo, pak vezměte kousek hadru, namočte do acetonu a krouživými pohyby otírejte místo s lepidlem. Potom pomocí gumové špachtle lepidlo odloupněte. Nikdy nepoužívejte kovové špachtle. Nakonec dřevo omyjte mýdlovou vodou a je to.
  • Obroušení – když se stane, že je na dřevě lepidla opravdu hodně a nic nefunguje, pak vezměte smirkový papír a dřevo opracujte, abyste lepidlo odstranili. Jakmile skončíte, dřevo očistěte a poté nalakujte.

Odstranění lepidla z plastu

K tomu budete potřebovat čistý líh a malý hadřík, který do lihu namočíte a budete jím otírat lepidlem potřísněné místo tak dlouho, dokud nebude lepidlo měkké. Pak už by mělo být snadné jej sloupnout. Zbytky lepidla (kousky) odstraníte hadrem, který namočíte v saponátu.


Odstranění lepidla z látky

Podobně jako u dřeva i zde můžete zkusit použít aceton, protože je to účinné rozpouštědlo. Pomoci však může i voda, do které látku zasaženou lepidlem namočíte a důkladně vymácháte. Většina lepidla by se měla po chvilce uvolnit.

Odstranění lepidla ze skla

Nejjednodušší je použít žiletku, s jejíž pomocí budete kousek po kousku lepidlo odškrabovat. Nespěchejte, aby se sklo nepoškrábalo. Samozřejmě, že nejlépe se lepidlo odstraňuje, když je sklo úplně hladké. Jakmile bude lepidlo pryč, vezměte jemný hadřík, vodu s mýdlem a skleněnou plochu omyjte.

Odstranění lepidla z kůže

To už může být náročnější, zvlášť když si třeba slepíte nešikovně prsty. Jestliže se vám podaří lepidlo setřít, než zaschne, je to skvělé, ale jinak budete muset zkusit něco jiného.

  • Aceton – použijte stejný postup jako u dřeva, uvidíte, že to bude fungovat. Pokud nemáte aceton, můžete zkusit odlakovač na nehty, v němž je aceton obsažen také.
  • Olej – prsty s lepidlem ponořte do misky s olejem a nechte lepidlo uvolnit. Snadno ho pak sloupnete.
  • Sůl – do malé misky dejte zhruba 2 až 3 lžíce soli, přidejte trochu vody, aby se utvořila hustší kaše a tou pak mněte postiženou kůži. Ruku opláchněte a tentokrát už jen do dlaně nasypte 2 lžíce soli a znovu opakujte mnutí jen bez vody. Lepidlo se bude kus po kuse odlupovat.
  • Horká voda – do misky dejte horkou vodu (co vydržíte) a ponořte do ní prsty či celé ruce, záleží na tom, kde jste se lepidlem potřísnili. Ruce se ve vodě začnou potit, čímž dojde k vylučování mastnoty a ta postupně lepidlo od kůže oddělí.
 
51Komentujte jako první

Zanechte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zobrazována


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..