Pořídili jste si štěně a nevíte si rady, jak ho naučit na venčení? Pomůže vám pár jednoduchých rad


Pořídili jste si štěně a nevíte si rady, jak ho naučit na venčení? Pomůže vám pár jednoduchých rad
Pořídili jste si štěně a nevíte si rady, jak ho naučit na venčení? Pomůže vám pár jednoduchých rad

Jestliže se vám do péče dostane štěňátko, je nezbytné naučit ho základní hygieně, jako je vykonávání potřeby venku, nikoliv doma. Obzvláště pokud nemáte bohaté zkušenosti, může být tento proces oříškem. Ve skutečnosti se však nejedná o nic obzvláště složitého.

Kdy začít?

Jestliže si lámete hlavu, kdy je ten správný čas začít štěně vychovávat ohledně čistotnosti, věřte, že čím dříve začnete, tím lépe uděláte. Z toho důvodu se na venčení zaměřte již od prvního dne, kdy si ho přivedete domů. Zpočátku je však třeba opravdu velká dávka trpělivosti, přeci jen je pejsek ve velkém stresu ze změny prostředí a nových pachů, dejte mu proto dostatečný prostor a čas. Mezitím, co si na vás bude zvykat, mu můžete pomalu vštěpovat základy hygieny.

Základní pravidla

Velmi důležitá je trpělivost. Jestliže na věc budete spěchat, pravděpodobně celý průběh akorát zhoršíte. Většina štěňat je od přírody čistotná, někdy jim však může trvat naučit se spolehlivě vyprazdňovat venku. Dbejte na signály, které by mohly znamenat, že pes potřebuje vykonat potřebu. Většinou se jedná o čas po probuzení, po jídle či po skončení hraní.


Jestliže tedy máte dojem, že by pes potřeboval vyvenčit, neodkladně ho vezměte do rukou a odneste ven. Díky tomu si zafixuje, že se vylučuje zásadně venku. Důležité je časté venčení, ideálně každé tři hodiny. Za každé vyvenčení pejska odměňte, aby věděl, že udělal něco správně. Naopak byste se měli vyhnout trestům.

Čemu se vyhnout

Někdy ztrácí majitelé trpělivost a přistupují ke krokům, které by proces naučení venčení mohly zdánlivě urychlit, většinou však štěně akorát demotivují, a to se nebude chtít přizpůsobit pokynům páníčka. Vyhněte se proto kárání pejska, když se mu nepodaří vydržet s venčením na ven. Buďte důslední, ne však přísní. Kvůli trestání či hlasitým nadávkám, které pes stejně nepochopí, ho můžete akorát vystrašit a ztížit tím proces učení.

Naučit malé štěně hygieně si žádá opravdu spoustu trpělivosti. Jestliže mu však dáte čas a budete se mu věnovat, jistě to brzy pochopí, a bude jen otázkou času, než se naučí zvládat venčit se pouze venku.

 Komentujte jako první

Zanechte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zobrazována


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..