Proč je angličtina pro samouky stále oblíbenějším způsobem studia


Proč je angličtina pro samouky stále oblíbenějším způsobem studia

Rádi byste se konečně naučili anglicky? Možná jste to zkoušeli už několikrát. Možná jste s angličtinou začali už před několika lety. Nebo jste ji měli ve škole. Ale pořád to není podle vašich představ. Co se s tím dá dělat?

Pokud si jednoduše nenajdete čas navštěvovat kurz angličtiny, nezbyde vám nic jiného, než se učit anglicky jako samouk. Představa, jak sedíte zavření doma a zíráte do učebnice, vás asi zrovna nevzrušuje. Světe div se, ale angličtina pro samouky může být také zábavná!

Pojďme se podívat na několik způsobů, jak se efektivně učit angličtinu pro samouky:

1) Motivace. Jak se píše i v článku Jak překonat věčné začátky, to nejdůležitější pro učení jakéhokoliv cizího jazyku je právě motivace. A co může být vaše motivace? Možná je to domluvit se v zahraničí. Nebo díky znalosti jazyka budete mít šanci získat lepší pracovní místo. Vaší motivací však může být čistá zvídavost a nemusí souviset s žádným praktickým uplatněním. Každopádně je dobré vědět, proč se chcete anglicky učit, a často si to připomínat.

2) Najděte si způsob učení, který vám vyhovuje. Někdo raději čte, jiný raději poslouchá, dívá se, nebo píše. Zkoušejte různé způsoby učení a najděte si ten, který vás bude nejvíce bavit, u kterého vám bude čas nejvíce utíkat a díky kterému se opravdu něco nového naučíte.

Mezi efektivní a zábavné metody učení angličtiny pro samouky patří určitě poslech rádia, sledování filmů, seriálů a zpravodajských relací v angličtině. Možná si říkáte, že kdybyste si pustili film v angličtině, tak z toho nic nebudete mít. Není to tak. Už jen samotné poslouchání dialogů vám dá hodně – postupným tréninkem se bude vaše schopnost rozumět zlepšovat, a navíc si naposloucháte výslovnost rodilých mluvčí, takže vaše vyslovování bude znít přirozeněji. Jako začátečníci či mírně pokročilí si nejprve do filmu vkládejte české titulky, a postupně, jak vaše sebevědomí v jazyce poroste, se zkoušejte dívat s anglickými titulky.


Pokud si raději otevřete knížku, pořiďte si takovou, která odpovídá úrovni vaší angličtiny. Dnes se prodávají knihy ve zjednodušených verzích, takže si svůj oblíbený příběh třeba o Robinu Hoodovi můžete přečíst i pokud jste mírně pokročilý. Neupínejte se ale pouze na čtení toho, čemu bez problému rozumíte.

Sice se možná při čtení textu, kterému z poloviny nerozumíte, budete cítit nepohodlně, má to však svoje plus. Nesejde na tom, že nerozumíte každému slovu, nebo že nepochopíte obsah každé myšlenky. Možná už z vlastní zkušenosti víte, že i když všemu nerozumíte, dokážete z kontextu pochopit, o co asi jde. A to je samo o sobě velmi důležité!

Angličtina pro samouky je dostupná i přes nové metody

Sice máte metody, které vás baví a fungují (jako například angličtina online), nezůstávejte však pouze u nich. Občas si to okořeňte a místo poslechu nahrávek u žehlení si pusťte třeba anglické nebo americké rádio.

Pokud jste už v angličtině pokročilejší a vaším cílem je rozšiřování slovní zásoby, máme i pro vás pár tipů. Možná se jako fanoušek přírody nejraději díváte na dokumenty právě o přírodě a zvířatech. Takže je pravděpodobné, že hodně rozumíte a v oblasti slovní zásoby neděláte výrazné pokroky.

Zkuste si tedy pouštět dokumenty o jiných tématech. Nabízí se jich opravdu hodně: cestování a cizí země, móda, jídlo, technické vynálezy, historie, kultura apod. Uvidíte, že si vyberete a rozšíříte si tak slovní zásobu o novou oblast. Nikdy nevíte, kdy se vám bude hodit, jak se řekne třeba parní stroj.

Angličtina pro samouky ve skutečnosti nemusí být taková osamělá. Můžete se s někým učit na dálku. A to tak, že třeba přes Skype. Dnes existuje na internetu spousta platforem, na kterých si najdete rodilého mluvčího, který vás bude učit, nebo se kterým budete konverzovat. Samozřejmě tuto možnost nabízí i čeští lektoři angličtiny, kteří studenty doučují na dálku. Pokud jste začátečník nebo vám jde o pochopení gramatiky, bude lepší český lektor. Na druhou stranu, s člověkem, který neumí česky, bude to učení mnohem větší výzva a snad i zábava!

 
51Komentujte jako první

Zanechte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zobrazována


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..