Puškohledy a termovize: Na co se zaměřit při jejich výběru?

Puškohledy a termovize: Na co se zaměřit při jejich výběru?
Puškohledy a termovize: Na co se zaměřit při jejich výběru?

Puškohledy a termovize patří mezi základní vybavení pro myslivecké účely. Vybrat ten správný puškohled však není jednoduché, jelikož se jedná o poměrně složitý optický přístroj. Podle jakých parametrů se tedy rozhodovat při koupi puškohledu a termovize?

Puškohledy

Puškohledy se liší především podle toho, k čemu je chcete využívat. Pro různé typy lovení se totiž hodí odlišné puškohledy. Důležitým parametrem je zvětšení, to může být téměř nulové, nebo naopak třeba osminásobné. Nejmenší zvětšení se hodí zejména na krátké vzdálenosti pro střelbu na pohyblivý cíl. Díky minimálnímu zvětšení obrazu totiž získáte široké zorné pole. Pokud naopak hledáte něco pro střelbu na nepohyblivý cíl a pomocníka, který vám pomůže i za špatných světelných podmínek, vhodné jsou puškohledy se zvětšením okolo 6–8x. Další možností je také poměrně univerzální puškohled, ten se totiž vyznačuje optickým zoomem. Můžete si tak nastavit libovolné zvětšení, většinou v rozmezí 3–8x.

Puškohledy a termovize: Na co se zaměřit při jejich výběru?

Zdroj obrázku: Oleksandr Shatyrov / Shutterstock.com

Tubus

Tubus by se neměl skládat z více jednotlivých kusů, aby byla zajištěna jeho odolnost. Průměr tubusu ovlivňuje světelnost a velikost zorného pole. Důležitou vlastností je také povrchová úprava, která by měla být odolná vůči různému zacházení, zaměřte se také spíše na tmavé a matné barvy, díky tomu se vyhnete problému s odrážením světla.

Optika

Všechny komponenty by měly být z optického skla. Pozor byste si měli dát zejména na ostrost obrazu v okrajích zorného pole. Také se zaměřte na reálnost barev a vodotěsnost puškohledu. Pro nejlepší světelnost je důležitá čirost skla a antireflexní úprava, kvalitnější přístroje pak mají také ochranu vnějších čoček. Ta zajistí, že můžete puškohled využívat i v dešti a nepříznivých podmínkách.


Mechanika

Mechanika je velmi důležitým parametrem určujícím kvalitu samotného puškohledu. Mezi mechaniku patří rektifikační točítka – ta zajišťují horizontální a vertikální změnu polohy kříže. Kvalitní přístroj také musí mít plynule reagující osnovu, aby střílení bylo přesné.

Nastřelovat puškohled by mělo jít pouze rukou, nikoliv žádným náčiním. Jen tak je to totiž praktickým řešením. Jednotlivé kliky by navíc měli být jasně zřetelné, abyste vždy měli přehled, o kolik kliknutí jste osnovu posunuli.

Puškohledy a termovize: Na co se zaměřit při jejich výběru?

Zdroj obrázku: Sergey Ryzhov / Shutterstock.com

Termovize

Termovize byla vyrobena již před mnoha lety, až v poslední době je však hojně využívána i pro běžné noční pozorování. Termovize snímá infračervené světelné spektrum, které je nám neviditelné, a převádí ho na nám srozumitelný obraz, díky kterému můžete snadno sledovat objekty i za úplné tmy. Překážkou není ani sníh, déšť či mlha.

Při výběru termovize byste se měli zaměřit na několik základních parametrů:

  • Počet snímků za sekundu – zaručuje plynulé pozorování, pro myslivost se hodí obnovovací frekvence alespoň 25 Hz.
  • Kalibrační režimy snímače – nechlazené termovize potřebují jednou za čas kalibraci – to může lov komplikovat, je proto dobré vybírat přístroj s ručním nebo poloautomatickým kalibračním režimem.
  • Rozlišení snímače – čím vyšší bude tato hodnota, tím kvalitnější snímky získáte.
  • Velikost objektivu – větší objektiv snadněji zaměří na větší vzdálenost, navíc snímek bude dobře vykreslený.

Při výběru vybavení na myslivost je třeba myslet na kvalitu, jelikož je v tomto případě velmi důležitá. Pokud hledáte tu správnou výstroj, mohly by se vám hodit aktuální letáky, které často přináší výhodné ceny za kvalitní zboží.

 Komentujte jako první

Zanechte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zobrazována


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..