Rybolov hýbe světem

Rybolov hýbe světem


Možná jste doposud hlouběji nepřemýšleli nad tím, odkud se berou ryby, která máte každý den k dispozici v mrazících boxech vašeho oblíbeného supermarketu. Třeba vás rybolov nijak zvlášť nikdy nezajímal a vše, co o něm víte je, že jde o nepříliš náročný sport, či spíše, v očích laiků, o pouhou relaxační činnost. Pojďte si trochu rozšířit obzory. Mějte povědomí o hospodářském a sportovním rybolovu.

Hospodářské výlovy ryb

Hospodářské výlovy se z moří, řek, jezer a umělých nádrží provádí pomocí sítí a, bohužel, i prostřednictvím elektrické proudu. Wikipedie praví, že se rybolovem živí kolem 38 milionů lidí včetně těch, kteří chovají ryby na farmách. Světovou velmocí je bezpochyby Čína. Rozsah její rybářské flotily zdaleka přesahuje další země. Greenpeace upozorňuje, že Čína disponuje až 2 500 loděmi, jež dokážou vyplout i daleko do moře.

Sportovní rybolov

Nemusíte být z Asie, abyste se mohli rybolovu věnovat i vy. V České republice má odchyt ryb, především z rybníků, několik set let starou tradici. Okruh nadšenců sportovního rybaření se stále rozšiřuje. Rybolovu se můžete věnovat buď v soukromých, nebo ve svazových revírech.

Soukromé revíry představují snazší odchyt, jelikož bývají více zarybněné. Můžete očekávat, že vám bude zapůjčena rybářská výbava. A nepotřebujete rybářský průkaz. Na druhou stranu je takových míst o poznání méně než svazových revírů, navíc zaplatíte poplatek za možnost rybaření.

Pravidla svazových revíru vyžadují platný rybářský průkaz, zaplacené členství v Českém rybářském svazu a povolenku. Rybářské potřeby musíte mít vlastní. Nicméně i tak vás zde rybaření v konečném důsledku vyjde levněji než v soukromých revírech.

Co všechno obsahuje základní rybářská výbava?

Samozřejmě vás napadne zcela správně prut. Dále naviják, vlasec, háčky, olůvka. Potřeba jsou i splávky, podběrák, peán, vezírek a vidličky. To je naprostý základ. Další rybářské vychytávkou jsou už spíše nadstandardem, které si však velice rádi pořídíte. Třeba rybářské křeslo, speciální holínky, pláštěnku… Nejlevnější rybářské potřeby najdete na webu rybářsképotřeby.shop.

 Komentujte jako první

Zanechte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zobrazována


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.