Seznamte se s kustovnicí čínskou


Seznamte se s kustovnicí čínskou

S novým rokem přichází obvykle také celá řada předsevzetí. Rozhodli jste se i vy, že letos budete jíst zdravěji, ať už kvůli hubnutí nebo pro zlepšení celkové kondice organismu? Pak byste měli svůj jídelníček rozhodně doplnit superpotravinami. Nejdiskutovanější z nich je v poslední době kustovnice čínská, jinak zvaná goji.

Proč superpotraviny?

S termínem superfoods, případně super zdravé potraviny, jste se pravděpodobně již setkali. Ke svému označení přišly proto, že mají skutečně mimořádný obsah zdraví prospěšných látek – vitamínů, minerálů, aminokyselin, enzymů, antioxidantů, proteinů, vlákniny i živin. Není náhoda, že o jejich účincích věděly již starověké civilizace po celém světě a užívaly je jako ochranu proti nejrůznějším neduhům. Dnešní společnost tyto potravinové doplňky a jejich blahodárné účinky znovu objevuje. Mezi hlavní superpotraviny se řadí například acai, chlorella, chia semínka, rakytník a samozřejmě goji, o níž bude řeč na dalších řádcích.

Neobyčejné poklady kustovnice čínské

V čínské medicíně jsou plody goji známy jako elixír mládí – to kvůli vysokému obsahu antioxidantů, které zpomalují proces stárnutí. Z nutričního hlediska je kustovnice čínská tím nejhodnotnějším ovocem vůbec. Kromě již zmíněných antioxidantů obsahuje neuvěřitelných 18 druhů aminokyselin, 8 polysacharidů a 6 monosacharidů, 21 stopových minerálů, betakaroten, vitamín C, B1, B2, B6 a E, protizánětlivé činidlo, kyselinu linoleovou, germanium a značné množství bílkovin. Nejedna z těchto složek se v ní nachází v mnohonásobně větším množství než u jiných druhů ovoce a germanium, jež má protirakovinné účinky, není obsaženo v žádné jiné rostlině.

Jak a proti čemu goji užívat?

Kustovnice čínská působí jako prevence rakoviny a užívá se i při léčbě již probíhající nemoci. V každodenním životě vám však pomůže také od celé řady dalších obtíží, mezi něž patří častá nachlazení, chronický suchý kašel nebo bolesti hlavy, kloubů a zad. Podává se proti vysokému krevnímu tlaku a na posílení srdce. Krom toho je to injekce fyzické i psychické energie, zlepší vaši paměť a nabudí mozek. Zmírňuje prý i alergické reakce. Ženy jistě potěší, že poskytuje úlevu od bolestivé menstruace či projevů menopauzy a zvyšuje plodnost a libido. Plody můžete konzumovat jak v čerstvém stavu, tak nasušené jako hrozinky. Ve směsi s oříšky a jiným sušeným ovocem se mohou stát zdravým pamlskem. Dále se z goji připravuje čaj nebo smoothie a po namočení ve vodě se přidává do jogurtů i jiných sladkých pokrmů. Doporučená dávka je 10 g denně, tedy zhruba plná hrst.

 Komentujte jako první

Zanechte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zobrazována


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..